“Zvyšuje to šancu chytiť strelca, nájsť nástroje použité k spáchaniu trestného činu alebo zabrániť možnému trestnému činu,” myslí si jeden z obyvateľov.
“Menia sa USA na policajný štat?” kladie si otázku na sociálnej sieti iný obyvateľ New Yorku.
Avšak, tento experimentálny program (v hodnote 1,5 milióna dolárov), vyvoláva obavy z hľadiska narušenia súkromia – kam putujú zhromažďované údaje, zachytené týmito mikrofónmi a ako budú použité?
V roku 2012, systém lokalizatorov výstrelov v štáte Massachusetts zaznamenal aj hlasnú hádku na ulici, za ktorou nasledovala streľba v dôsledku ktorej zomreli ľudia. Záznam bol zhotovený bez príslušného súdneho príkazu na odpočúvanie a bol použitý vyšetrovateľmi k zatknutiu dvoch podozrivých, z ktorých jedného obhajoval advokát Frank Kamera. Práve táto nahratá konverzácia, ktorá bola použitá v prípade, poslúžila ochráncom ľudských práv ako dôkaz, že mikrofóny sú schopné nahrávať aj bežnú konverzáciu ľudí na ulici, čo môže byť následne zneužité.
“Okrem nahrávania výstrelov, tam bola aj veľmi jasne nahratá konverzácia. To samozrejme vyvoláva obavy, nakoľko to narušuje súkromie”.
“Ak táto technológia môže zachytiť rozhovory ľudí, potom sa všetko stáva oveľa zložitejšie: Ukazuje sa, že tieto mikrofóny – sú niečo ako” Big Brother “. Tu už nie je otázkou verejnej bezpečnosti – to je jednoducho zasahovanie do obyčajných, každodenných súkromnych rozhovorov ľudí. Vzniká tu otázka: čo polícia bude robiť so záznamami? ” pýta sa právnik.
Policajný úrad New Yorku uviedol, že vzhľadom na rastúci výskyt prestrelok v uliciach rozmiestnil 300 lokátorov výstrelov. Ale kde sú nainštalované, nie je jasné a práve to vadí obyvateľom.
Návrh zákona, ktorý bol schválený Radou mesta New York si zaviazal policajné oddelenie predkladať štvrťročné výkazy. Musí v nich byť uvedené, čo vlastne zaznamenali lokátory výstrelov. Avšak, ako táto informácia bude v budúcnosti použitá nie je upresnené.
jf