NAŽIVO

V hlavnom meste Saudskej Arábie Rijáde sa v nedeľu začali rozhovory ministrov zahraničných vecí a vplyvných diplomatov z viacerých krajín o situácii vo vojnou zmietanej Sýrii. Svetové mocnosti v snahe o jej stabilizáciu zvažujú zmiernenie sankcií, uvalených na krajinu počas vlády Bašára Asada.

13:13

Počet zranených po zrážke dvoch električiek v meste Štrasburg na východe Francúzska stúpol na najmenej 68, uviedli v nedeľu miestne úrady.

12:50

Pápež František pokrstil v nedeľu 21 detí v Sixtínskej kaplnke. Už tradične to robieva raz ročne na sviatok Krstu Krista Pána, ktorým sa súčasne uzatvára slávenie liturgického obdobia Vianoc.

12:32

Nezamestnanosť v nadchádzajúcom roku 2025 na Slovensku výrazne neklesne, ale ani nestúpne. Vyplýva to z vyjadrení odborníkov na pracovný trh zo spoločností združených v Asociácii personálnych agentúr Slovenska (APAS).

“Firmy budú aj naďalej čeliť problémom s hľadaním kvalifikovaných pracovníkov, najmä v špecializovaných odboroch a asi ešte nižšej ochote zamestnancov meniť pracovné miesto, pretože situácia sa bude javiť ako menej stabilná,” uviedla Katarína Nováková Rudinská, obchodná manažérka agentúry Lugera & Maklér.

12:30

Ceny ropy v piatok (10. 1.) vzrástli o takmer 3 % na najvyššiu úroveň za posledné tri mesiace, keďže obchodníci sa pripravovali na prerušenie dodávok v dôsledku najrozsiahlejšieho balíka sankcií USA zameraného na príjmy z predaja ropy a plynu v Rusku.

12:30

Očakávania značkových výrobcov pôsobiacich na Slovensku pre rok 2025 sú pozitívne, avšak miera optimizmu je najnižšia za posledných sedem rokov. V novom roku sa obávajú nielen inflácie a nestabilného legislatívneho prostredia, ale aj odchodu talentov zo Slovenska. Vyplýva to z prieskumu, ktorý každoročne vykonáva Slovenské združenie pre značkové výrobky (SZZV) medzi svojimi členmi.

12:29

Konferencia ľavicovo populistickej Aliancie Sahry Wagenknechtovej (BSW) v nemeckom Bonne v nedeľu rokuje o volebnom programe strany pre parlamentné voľby 24. februára. V saskom meste Riesa rokuje aj pravicovo populistická Aliancia pre Nemecko (AfD).

12:28

Netradičná studená vlna zasiahla juh Talianska. Intenzívne sneženie zaznamenali okrem iného aj v regióne Kampánia, ktorého hlavným mestom je Neapol. Turistom v Neapolskom zálive sa v nedeľu naskytlo vzácne divadlo – rozsiahle časti sopky Vezuv boli po príchode studeného frontu pokryté snehom.

11:35

Záchranári na juhozápade Pakistanu objavili telá 11 baníkov, ktorí prišli o život pri nešťastí v uhoľnej bani, uviedli v nedeľu tamojší predstavitelia. Incident opätovne poukázal na obavy o bezpečnosť v ťažobnom sektore regiónu.

pakistan banské nešťastie
Na snímke miestni obyvatelia sledujú zásah záchranárov po explózii v uhoľnej bani, ktorá sa nachádza zhruba 40 kilometrov od Kvéty, hlavného mesta provincie Balúčistán na juhozápade Pakistanu v piatok 10. januára 2025 / Foto: TASR/AP
11:09

Nositeľka Nobelovej ceny za mier Malála Júsufzajová v nedeľu vyzvala moslimských lídrov, aby “ukázali skutočné vodcovstvo” tým, že budú proti obmedzovaniu vzdelávania žien a dievčat Talibanom v Afganistane.

11:00

Izraelská armáda vyzvala v nedeľu civilné obyvateľstvo v utečeneckom tábore Nusajrát na severe Pásma Gazy, aby sa v súvislosti s pripravovanými útokmi na túto oblasť evakuovalo.

11:00

Neovládateľný tanker Eventin s nákladom ropy remorkéry odtiahli v nedeľu k prístavu Sassnitz na nemeckom ostrove Rujana. O ďalšom postupe v tomto prípade rozhodnú nemecké úrady.

09:54

Prezident Spojených arabských emirátov (SAE) šejk Muhammad bin Zájid Ál Nahján blahoželal v sobotu novej libanonskej hlave štátu Džúzífovi Awnovi k zvoleniu do funkcie a vyjadril nádej, že v Bejrúte sa opätovne otvorí veľvyslanectvo jeho krajiny. Uviedli to tamojšie štátne médiá.

09:53

Podľa aktualizovaného hodnotenia fínskeho prevádzkovateľa elektrickej siete Fingrid môže poškodený podmorský kábel Estlink 2 komplikovať dodávky elektriny počas extrémne chladných dní.

09:53

Pri výbuchu a požiari v reštaurácii U Kojota v severočeskom Moste v sobotu večer zahynulo šesť ľudí a ďalších osem je zranených. TASR o tom informuje podľa webu ČT24.

Výbuch spôsobila propánbutánová bomba, podľa prvotných informácií hasičov sa prevrhol ohrievač a následne vypukol požiar. Hasičom bol nahlásený v sobotu o 23.17 h. “V tom čase mala byť reštaurácia otvorená a mali tam byť stáli hostia,” opísala redaktorka Českej televízie Petra Musilová.

08:39

V Chorvátsku sa pre druhé kolo ôsmych prezidentských volieb o 7.00 h otvorilo viac ako 6600 volebných miestností. Zatvárajú sa o 19.00 h.

08:38

Juhokórejská Národná spravodajská služba (NIS) v noci na nedeľu potvrdila, že Ukrajina zajala dvoch zranených severokórejských vojakov. O ich zadržaní v sobotu informoval ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

08:15

Suspendovaný juhokórejský prezident Jun Sok-jol sa nezúčastní na prvom pojednávaní ústavného súdu, ktorý sa v pondelok začne zaoberať návrhom parlamentu na jeho odvolanie z funkcie. V noci na nedeľu o tom informoval jeho právnik, pričom prezidentovu neúčasť odôvodnil obavami o bezpečnosť.

07:24

Ruský prezident Vladimir Putin v sobotu odovzdal najvyššie štátne vyznamenanie vojakovi, ktorý vo virálnom videu zabil ukrajinského vojaka v súboji zblízka. Putin udelil desiatnikovi Andrejovi Grigorievovi medailu Hrdina Ruskej federácie za “odvahu a hrdinstvo”, uviedol Kremeľ vo vyhlásení.

07:24

Irán pred blížiacou sa inauguráciou Donalda Trumpa varoval nadchádzajúcu americkú administratívu a vyzval ju, aby sa nedopustila strategických chýb, ktoré by viedli k zdĺhavému vojenskému konfliktu.

07:23

Počet obetí ničivých požiarov v americkom štáte Kalifornia sa v priebehu noci na nedeľu zvýšil na 16. Informovali o tom miestne úrady, na ktoré sa odvolávajú agentúry AFP a AP.

07:23
Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










.

Bez dohody s Veľkou Britániou by Hitler nikdy na ZSSR nezaútočil

Накануне.RU

❚❚
.

Otázka: Všetkým je známe, že sovietske vedenia sa obávalo provokácií. Ako môžeme hodnotiť jeho správanie v prvých hodinách po hitlerovom útoku?

Andrej Fursov: Stalin veľmi dobre vedel, že k útoku dôjde, no tiež mu bola jasná ešte jedna vec – fakt, že ešte v roku 1937 Roosevelt vyhlásil, že ak Nemecko zaútočí na ZSSR, potom Spojené štáty americké budú pomáhať Sovietskemu zväzu; ale ak Sovietsky zväz zaútočí na Nemecko, alebo sa nechá k tomu vyprovokovať, v takom prípade budú USA pomáhať Nemecku. 17. apríla 1941 prijal kongres USA príslušné rozhodnutie, v ktorom boli tieto slová Roosevelta zaznamenané ako oficiálne stanovisko USA. Preto bolo pre Hitlera veľmi dôležité vyprovokovať Stalina k takému konaniu, ktoré by bolo možné pred svetom, predovšetkým pred Spojenými štátmi, prezentovať ako agresívna akcia Sovietskeho zväzu.

Ale Stalin urobil zo svojej strany všetko pre to, aby sa vyprovokovať nenechal. Navyše, existuje známe vyhlásenie TASS zo dňa 14 . júna, v ktorom sa oznamuje, že za hranicami publikované vyhlásenia o blížiacej sa vojne medzi ZSSR a Nemeckom sú bezdôvodné. Avšak naši iba slabo poznajúci históriu a nedovzdelaní antistalinisti toto hodnotia ako hlúposť Stalina, ako jeho servilnosť pred Hitlerom. Ale ide o to, že vyhlásenie zo 14. júna bolo adresované nie Hitlerovi, hlavným adresátom bol Roosevelt. Stalin tu demonštruje, že on na provokáciu neskočí. Nechať sa vyprovokovať by znamenalo vedome sa dostať do situácie porážky, pretože ak by bol ZSSR uznaný za agresora, USA by sa ocitli na strane Nemecka, Veľká Británia by v tom momente zastavilo vojnu s Treťou ríšou a proti Sovietskemu zväzu by bol v tej chvíli prakticky celý svet. Pomer vojenského potenciálu bol v tejto situácii (ak to berieme v celosvetovom meradle) takýto: 14% vojenského potenciálu na strane ZSSR a všetko ostatné – to sú protivníci. Takže nechať sa vyprovokovať nebolo možné v žiadnom prípade.

.

Otázka: No nedá sa povedať, žeby sa Stalin v predvečer vojny choval celkom bezstarostne. Ešte 18 júna 1941 Stalin rozhodol uviesť vojská prvého strategického okruhu do plnej bojovej pohotovosti?

Andrej Fursov: On nie že sa tak rozhodol, on dal rozkaz to vykonať. Všeobecne, všetky tie reči o tom, že „Stalin nič neurobil“, „Stalin o ničom nevedel“ – to sú kecy ľudí, ktorí sú buď slaboduchí a nepoznajú históriu, alebo je to zlomyseľná lož.

Otázka: Áno, od začiatku 90-tych rokov hovoria, že takáto krátkozraká politika priviedla k ohromným stratám, že v priebehu niekoľkých týždňov velitelia dostávali rozkazy nereagovať na provokácie. Preto boli straty také veľké?

Andrej Fursov: Velitelia dostávali rozkaz nepodliehať provokáciám, no v tom čase bola v platnosti smernica č.1, ktorú zmenili hneď špeciálne po stalinovej smrti, ale existujú aj varianty smernice č.2 . Smernica č.1 bola publikovaná v júni 1941. V nej Stalin hovoril o tom, že v prípade, že Nemci prekročia hranicu, je potrebné zasiahnuť a odraziť nepriateľa za hraničnú čiaru. No armáda bola zneistená, oni to neurobili, hoci nie všetci postupovali týmto spôsobom. Preto opakujem – všetky reči o tom, že Stalin vôbec nič nepodnikal, nič nevedel a zaujal „vyčkávaciu pozíciu“ – sú absolútnym nezmyslom.

Otázka: Nie všetci sú oboznámení s výkladom vojny zo strany Nemecka, mám na mysli vyhlásenie Schulenburga (Wikipedia – viac TU) o tom, že Nemecko z dôvodu pre nich smrteľnej hrozby koncentrácie našich vojsk je nútené prijať odvetné opatrenia a zaútočiť. Toto bolo čo, tiež signál smerom k USA?

.

Andrej Fursov: No, samozrejme. Nemci potrebovali zámienku na to, aby mohli zaútočiť, ale je potrebné povedať, že bez dohody s Veľkou Britániou by Hitler tento útok nikdy neuskutočnil. Rokovania Hessa, ktorý priletel do Anglicka 8. mája a nehľadiac na všetky reči o tom, že bol uväznený, tieto rozhovory predchádzali tomuto útoku. Stalin o týchto veciach vedel na základe údajov rozviedky. A je očividné, že Briti sľúbili Hitlerovi niečo, čo mu umožnilo sťahovať vojská zo Západného frontu a premiestňovať ich na sovietsko – nemeckú hranicu. Nie je náhoda, že všetky dokumenty v záležitosti Hessa v Londýne podliehajú utajeniu do polovice 21. storočia.

Otázka: Nebola politika USA čudná, keď sami Američania informovali Stalina na základe zachytenia šifrovacej správy o tom, že sa Hitler chystá napadnúť ZSSR?

Andrej Fursov: No, z jednej strany oni varovali, ale na druhej strane ostávalo v platnosti to, že Sovietsky zväz môže byť prezentovaný ako „agresor“ a za to bude „potrestaný“. Všeobecne je možné povedať, že Hitler bol kľúčovou figúrou rovnako tak stratégie americkej, ako aj anglickej. Po tom, ako v roku 1929 riaditeľ Anglickej centrálnej banky Montagu Norman oddelil Britské impérium od vonkajšieho sveta, to jest uzavrel Britské impérium pred USA, a ešte presnejšie – oddelil zónu Rothschildovcov od zóny Roskefellerovcov – hlavným cieľom USA sa stalo zničenie Britského impéria. A zničiť Britské impérium bolo úlohou Hitlera, pritom Stalin mal udrieť na v tej dobe už víťaziaceho Hitlera a riešiť tým takto aj problém Spojených štátov. Britský plán spočíval v inom – Hitler mal zničiť Sovietsky zväz, no potom mal byť napadnutý od chrbta západnými demokraciami. Preto bol Hitler kľúčovou postavou v britských aj v amerických plánoch. Pre USA bolo hlavné, aby do určitého termínu zabránili vojne medzi Nemeckom a ZSSR, no v mesiacoch máj – jún 1941 Briti tento plán prekazili.

Otázka: Existuje taký výklad Druhej svetovej vojny, podľa ktorého 1. septembra 1939 obyčajný dvojstranný konflikt medzi Nemeckom a Poľskom prerástol do celoeurópskej vojny až 3. septembra 1939, kedy Anglicko a potom Francúzsko vyhlásili vojnu Nemecku. To znamená, prísne vzaté to, že Druhú svetovú vojnu začalo Anglicko 3. septembra 1939. Možno to vnímať takto?

Andrej Fursov: Viete, podľa môjho názoru, Druhú svetovú vojnu začala zjednotená Európa 28. septembra 1938 – stalo sa to v Mníchove, kde európske štáty darovali Hitlerovi Československo. A bolo jasné, že on sa týmto kúskom územia neuspokojí ale bude postupovať ďalej. Churchill toto veľmi dobre chápal už od samého začiatku vojny.

.

Ide o to, že Mníchovská dohoda nebola iba darčekom pre Hitlera (darovali mu Československo s jeho vojensko – priemyselným potenciálom). Pripomínam, že Hitler dostal sudetskú oblasť v septembri 1938 – no to bol iba začiatok. A všetci to veľmi dobre vedeli. Faktom je, že do polovice septembra nemeckí generáli plánovali zvrhnutie a odstránenie Hitlera od moci a – ak sa podarí – aj jeho fyzickú likvidáciu. No toto nezodpovedalo plánu európskych špičiek, ktoré predpokladali, že Hitler sa naozaj chystá bojovať s Československom. Československá armáda predstavovala silu jedného milióna vojakov, 34 divízií, pričom Nemci by museli útočiť v lesnatom horskom teréne. Všeobecne platí, že pomer útočiacich voči brániacim sa je 3:1, no v zalesnenom a kopcovitom teréne, ktorý je na viac pripravený na obranu, je tento pomer 6:1, čo Nemci nemali.

Nemeckí generáli hodnotili situáciu tak, že Hitler vedie štát do katastrofy, preto sa ho rozhodli zvrhnúť. Dali to na vedomie Angličanom, no Briti urobili všetko preto, aby toto spiknutie nevyšlo lebo oni potrebovali Hitlera na vojnu proti ZSSR. Podnikli preto niekoľko opatrení. Hitler sa v tom čase nachádzal v Alpách a do Berlína sa mal vrátiť 14. septembra. Tak k nemu poslali Chamberlaina, aby Hitlera jednaniami zdržal, no Churchill odoslal list nemeckému maršalovi von Kleistovi. Obsah tohto listu je verejne dostupný a Churchill v ňom píše doslova toto: v žiadnom prípade nie je potrebné zvrhnúť Hitlera, treba mu umožniť začať vojnu, nestarať sa o to, čo sa stane počas jej prvých troch – štyroch mesiacov, treba myslieť na to, čo bude o tri – štyri roky, keď sa Hitler „vyblázni“ a kedy mu západné demokracie zlomia väz. Na začiatku píše Churchill o tom, že keď pozemné vojsko Nemecka alebo jeho letectvo prekročí hranice s Československom, bude to znamenať obnovenie Prvej svetovej vojny. To znamená, že Churchill si veľmi dobre uvedomoval, že útok na Československo znamená začiatok svetovej vojny.

No Anglicko potrebovalo Hitlera podstrčiť k tomu, aby sa pohol smerom na Sovietsky zväz, preto treba považovať za začiatok Druhej svetovej vojny 28. september 1938, kedy Anglicko, Francúzsko a Taliansko odovzdali Hitlerovi Československo, aby sa dostal do blízkosti sovietskej hranice – bolo to niečo na spôsob protoNATO, v podstate taká úderná sila proti ZSSR. Sovietsko – nemecká zmluva z 23. augusta 1939 však tento plán narušila, eliminovala toto protoNATO a práve preto nemôže Západ nijako odpustiť Sovietskemu zväzu a osobne Stalinovi túto zmluvu a vykrikuje o tom, že práve ona otvorila cestu k Druhej svetovej vojne – je to lož a nezmysel. Cestu k Druhej svetovej vojne otvoril Mníchov 28. septembra 1938.

Otázka: Anglicko dlhý čas aktívne povzbudzovalo východnú politiku Hitlera vítajúc jeho úsilie premeniť Nemecko na „baštu Západu proti boľševizmu“.

Andrej Fursov: Anglicko to nielen že vítalo, Briti pomáhali od roku 1929 Hitlerovi k moci a hlavnou úlohou Angličanov bolo nasmerovať Hitlera na Sovietsky zväz.

Otázka: Ale prečo potom Hitler začal bombardovať Londýn?

Andrej Fursov: Išlo o to, že Hitler sa pokúšal vyvliecť hlavu zo slučky, ktorú mu nasadili. Urobil nasledovné: Česko zmenil na protektorát Čechy a Morava, no Slovensko, ktoré už bezprostredne hraničilo so sovietskou hranicou, on vyhlásil za nezávislý štát a zaviazal sa, že osobne garantuje nezávislosť tohto štátu. A Briti pochopili, že sa v blízkom čase proti ZSSR bojovať nechystá. Vtedy Angličania rozkázali svojmu satelitu – Poľsku, aby vyvinulo tlak na Hitlera, aby im odovzdal Slovensko, ktoré sa malo stať poľským protektorátom. On to neurobil. Hitler nastolil Poľsku kontrapožiadavku – Gdaňský koridor. Hitler si veľmi dobre uvedomil, že keď nevyrieši otázku Poľska, Angličania ho budú vydierať. A preto, aby mohol riešiť poľský problém a tiež sa dobre pripraviť na vojnu – je nutné sa dohodnúť so ZSSR, čo sa aj stalo. Chcem pripomenúť, že po tom, ako Veľká Británia vyhlásila vojnu Hitlerovi, začala sa takzvaná „čudná vojna“ (sitzkrieg) – vojnové operácie neprebiehali prakticky rok. A vôbec, ak budeme hovoriť úprimne, tak Briti začali s Hitlerom seriózne bojovať až v roku 1942 po tom, ako Roosevelt pohrozil Churchillovi, že v prípade, ak Angličania nezačnú aktívne vejenské operácie proti Nemecku, zlaté rezervy Spojeného kráľovstva prevezené do USA aj v Spojených štátoch ostanú.

Otázka: A čo chceli USA – zničiť akýmkoľvek spôsobom Veľkú Britániu?

Andrej Fursov: Ak máme byť presnejší – zničiť Britské impérium a Francúzske koloniálne impérium. Napríklad, Allan Dulles otvorene hovoril, že hlavnou úlohou je zničiť Britské impérium, ale Druhá svetová vojna bola v tomto smere veľmi zaujímavá. Mala dve roviny. Prvá – ZSSR a Anglosasi bojujú proti Hitlerovi. Druhá rovina – USA a ZSSR robia všetko pre zničenie Britského impéria, čo sa aj podarilo.

Otázka: Ak sa vrátime k dátumu 22. júna, znamená sám o sebe víťazstvo? Veď ak by sa bola vojna začala skôr, bolo by nám ťažšie odolať. Ak by nás vyprovokovali, tlačili by nás zo všetkých strán?

.

Andrej Fursov: Áno, je to bezpochyby naše víťazstvo, získali sme čas. A ak hovoríme o vážnych porážkach Červenej armády v lete roku 1941, je treba pamätať, že Nemci za veľmi krátky čas porazili Francúzsko a obsadili skoro celú Európu. A to, že Červená armáda nedovolila Hitlerovi uskutočniť bleskovú vojnu (blitzkrieg), to už v polovici septembra v skutočnosti znamenalo, že Hitler ani vyhrať nemôže. Hitler mohol vyhrať vojnu so ZSSR iba v tom prípade, ak by táto vojna trvala tri mesiace. Na dlhšie trvanie nemal Hitler zdroje. Aj tak je obdivuhodné, že sa Nemecko udržalo do roku 1945, majúc proti sebe USA, ktoré vyrábali v roku 1944 50% svetového produktu a udatnú robotnícko – roľnícku Červenú armádu. No fakt, že sa Nemci udržali do roku 1945 hovorí o tom, že bojovali veľmi dobre. No to, že Hitler nedokázal zvíťaziť v lete a do prvej polovice septembra, to znamenalo krížik nad jeho víťazstvom. Niektorí nemeckí generáli už v polovici septembra hovorili o tom, že vojnu nevyhrajú, veľmi dobre pochopili situáciu. Napríklad v polovici septembra sa Hitler vyjadril, že ak by bol vedel, že nie celá Červená armáda je sústredená ne sovietsko-nemeckej hranici, a že Rusi majú tri zóny obrany, nikdy by na ZSSR nezaútočil. A tu sa vynára otázka – a kto to vtedy oznámil Hitlerovi, že celá Červená armáda sa nachádza na hraniciach a že Rusi majú len jeden stupeň ochrany? Nuž, oznámil mu to náčelník vojenskej rozviedky Nemecka generál Canaris, ktorý minimálne od roku 1939 spolupracoval s Angličanmi.

Otázka: Je teda správne, že Stalin anglickej rozviedke neveril?

Andrej Fursov: Správne, a ak neveril ani našej, tak tiež. Všetci vravia, že Sorge varoval, že Nemci zaútočia 22. Júna, no v takýchto prípadoch sa pýtam: tieto sorgeho správy boli publikované, prečítali ste si všetky? Áno, Sorge písal, že Nemci zaútočia 22. Júna, no súčasne Sorge písal to, že Nemci zaútočia až po skončení vojny s Veľkou Britániou a ako hovoria historici, ktorí študovali archívy, Stalin mal celý stoh správ o tom, že Nemci udrú 20.-22. júna, no trikrát viac hlásení bolo o tom, že Nemci zaútočia neskôr. Okrem toho, bolo niekoľko správ, že Nemci zaútočia 15. mája. No neurobili tak. Rozviedka – to je veľmi ošemetná vec. A ak prichádza tok veľmi protichodných informácii, je veľmi ťažké sa v nich orientovať. Môžeme povedať jedno – politicky bolo sovietske vedenie absolútne pripravené na vojnu. No ten neporiadok prvých dvoch mesiacov vojny, keď sa urobilo veľa chýb, to už je vojenský problém. Netreba Stalinovi predkladať účet za chyby vojakov. No opakujem – to, že Červená armáda nedovolila svoju porážku do konca leta – to v podstate rozhodlo o výsledku vojny. Po tomto už ostávalo Hitlerovi iba hrať „na remízu“.

Otázka: Hovoríte, že nie je možné Stalinovi predkladať účet za chyby vojakov, no ako hodnotiť armádne „čistky“ pred vojnou, ktoré vyjadrené jazykom perestrojky „odrezali armáde hlavu“?

Andrej Fursov: Viete, toto je jeden z mýtov. Čo sa týka „čistiek“: áno, naozaj bol zavretý celý rad ľudí z armády. No tí, ktorí o tom hovoria, vedome miešajú dve veci: uvádzajú počty represií vrátane tých, ktorí boli uvoľnení z armády, ktorí doslúžili, ktorí zomreli. To znamená, že v skutočnosti sú čísla oveľa menšie. Okrem toho, v čase „veľkého odmäku“ 25% uväznených sa vrátilo domov, napríklad Rokosovskij. Preto hovoriť o tom, že – ako sa to dialo v časoch Chruščova – Stalin oslabil armádu represáliami – nie je možné. Treba sa pozrieť koho zadržali. Väznili predstaviteľov občianskej vojny, ktorí vedeli narábať šabľou, no to neboli vojaci novej doby. Kto boli reálni víťazi vojny? Vo vojne boli reálnymi víťazmi tí velitelia, ktorí schopnosťami vyrástli práve počas nej, veď je známe, že generáli sa vždy pripravujú k tej vojne, ktorá sa skončila.

.

Otázka: No existuje aj druhá strana, ktorá ospravedlňuje čistky – u nás sme vôbec nemali „piatu kolónu“.

Andrej Fursov: O tomto hovorí napríklad Churchill – kolosálnym víťazstvom Stalina bolo to, že bola zničená „piata kolóna“. Okrem likvidácie „piatej kolóny“, nemilosrdne sa likvidovala nemecká agentúra v Sovietskom zväze. A to už nehovorím o agentoch vplyvu – tí proste neexistovali. V tomto zmysle – opakujem, v politickej príprave k vojne – všetko bolo urobené veľmi dobre.

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
.


.
.

.

Blogy

Miroslav Iliaš

Marek Brna

Gustáv Murín

Zdeno Drdol

Pavel Jacz

Milan Šupa

.
.
.

Budú predčasné voľby? Fico sa vyjadril

Premiér Robert Fico dnes v nedeľnej diskusnej relácii TA3 V politike vysvetlil, kedy budú predčasné voľby. Premiér povedal, že ak…

12. 01. 2025 | Aktualizované 12. 01. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

.

Delegácia národnej rady odcestovala do Moskvy, vedú ju Danko a Tibor Gašpar

Delegácia Národnej rady SR pod vedením podpredsedov parlamentu Andreja Danka (SNS) a Tibora Gašpara (Smer-SD) odcestovala v nedeľu predpoludním na…

12. 01. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
12. 01. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

Poľsko je unavené z vojny na Ukrajine. “Ukrajinci tu žijú v päťhviezdičkových hoteloch”

Povedal poľský minister obrany krajiny Wladyslaw Kosiniak-Kamysz, ktorého citoval denník Financial Times

12. 01. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
12. 01. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Forbes: Ako hromadná likvidácia Abramsov pri Sudži ohrozuje AFU

Zelenského západní partneri smutne sledujú, ako ich „od srdca odtrhnutá” technika horí v ukrajinských stepiach, píše Konstantin Olšanskij v ruských…

12. 01. 2025 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov
12. 01. 2025 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov

Samuel Migaľ ako trójsky kôň sorošovcov

Skúsení šachisti zvyknú plánovať 3-4 ťahy dopredu. Súčasťou hry je snaha správne odhadnúť zámery protihráča, definovať ciele, identifikovať slabé miesto…

12. 01. 2025 | Komentáre | 3 min. čítania | 0 komentárov
12. 01. 2025 | Komentáre | 3 min. čítania | 0 komentárov
.

Pri výbuchu a následnom požiari v ČR zomrelo šesť ľudí. Ďalší sú zranení

Pri nočnom požiari reštaurácie U Kojota v českom meste Most zomrelo šesť ľudí. Ďalších osem ľudí je zranených, z toho…

12. 01. 2025 | Aktualizované 12. 01. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
12. 01. 2025 | Aktualizované 12. 01. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov

Musk poriadne mieša karty. V Poľsku už bijú na poplach

Podľa tohto zanieteného a militantného atlantistu sa ho môžu pokúsiť zastaviť buď škandalóznymi právnymi krokmi, ktoré môžu viesť k národnej…

12. 01. 2025 | Zo zahraničia | 7 min. čítania | 0 komentárov
12. 01. 2025 | Zo zahraničia | 7 min. čítania | 0 komentárov

Rzeczpospolita: Plyn v Poľsku je 4-krát drahší ako v USA? No ale z Ruska ho kupujeme menej! Je tu však jedna nuansa

Európske médiá sa naďalej zamýšľajú nad novou „bezplynovou“ realitou. Najhoršie sú na tom zástancovia prerušenia plynových väzieb s Ruskom –…

12. 01. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
12. 01. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

V Taliansku bolo homosexuálom povolené stať sa katolíckymi kňazmi

V Taliansku bolo homosexuálom povolené stať sa katolíckymi kňazmi, informuje The Guardian

12. 01. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
12. 01. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
.

Prečo v amerických hypermarketoch panuje gigantománia

Američania majú vo zvyku nakupovať potraviny na niekoľko týždňov naraz a nemajú vo zvyku „chodiť si po chlieb“. Radšej kupujú…

12. 01. 2025 | Ekonomika | 2 min. čítania | 0 komentárov
12. 01. 2025 | Ekonomika | 2 min. čítania | 0 komentárov

Bývalý britský štátny tajomník Ministerstva obrany bol zatknutý pri pokuse o stretnutie s maloletým

Bývalý britský štátny tajomník Ministerstva obrany Ivor Caplin bol zatknutý pri pokuse o stretnutie s 15-ročným chlapcom, s ktorým sa…

12. 01. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
12. 01. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Nikdo nám to neuvěří…

Přátelé, za deset let nikdo neuvěří, že jsme mohli mít za premiéra něco jako Fialu. Nikdo neuvěří tomu, že ministr…

12. 01. 2025 | Česky | 4 min. čítania | 0 komentárov
12. 01. 2025 | Česky | 4 min. čítania | 0 komentárov

Prezident udelil štátne vyznamenania 18 osobnostiam

Prezident SR Peter Pellegrini ocenil v sobotu 18 osobností spoločenského, kultúrneho, ako aj športového života, deväť z nich in memoriam.…

12. 01. 2025 | Z domova | 35 min. čítania | 0 komentárov
12. 01. 2025 | Z domova | 35 min. čítania | 0 komentárov
.

To najdôležitejšie z Ukrajiny

V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej…

12. 01. 2025 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov
12. 01. 2025 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov

Počet prípadov cukrovky a srdcových chorôb prudko stúpa. Toto je kľúčový dôvod

Sladené nápoje sú v centre pozornosti lekárov. Podľa nového výskumu sú každý rok milióny nových prípadov cukrovky a  srdcových chorôb…

12. 01. 2025 | Zaujímavosti | 2 min. čítania | 0 komentárov
12. 01. 2025 | Zaujímavosti | 2 min. čítania | 0 komentárov

K čemu Ukrajina potřebuje Trumpa

Jestliže Rusové postupují na všech frontách a NATO nemá žádné prostředky, jak je zastavit, jaký další vývoj lze očekávat?

12. 01. 2025 | Česky | 1 min. čítania | 0 komentárov
12. 01. 2025 | Česky | 1 min. čítania | 0 komentárov

Aká je Djokovičova tajná zbraň?

Srbský tenista Novak Djokovič prezradil, že jeho tajná zbraň je zelený energetický disk, ktorý mu pomáha predĺžiť kariéru. Tridsaťsedemročný “Nole”…

12. 01. 2025 | Šport | 1 min. čítania | 0 komentárov
12. 01. 2025 | Šport | 1 min. čítania | 0 komentárov

.

Švajčiarsko sa ponúklo, že bude hostiť stretnutie Trumpa a Putina

Krajina je pripravená usporiadať samit medzi prezidentmi, ak o to požiadajú, píše denník Le Tempus

12. 01. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
12. 01. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

V pivnici rodinného domu v Šuranoch boli nájdené dve mŕtve osoby

V pivnici rodinného domu v Šuranoch v okrese Nové Zámky boli nájdené dve osoby bez známok života. V nedeľu v…

12. 01. 2025 | Regióny | 1 min. čítania | 0 komentárov
12. 01. 2025 | Regióny | 1 min. čítania | 0 komentárov

Nikotínová závislosť môže vznikať extrémne rýchlo

Nikotínová závislosť môže vznikať extrémne rýchlo. Čím je organizmus mladší, tým je riziko vzniku a progresie do závislosti rýchlejšie. Pre…

12. 01. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
12. 01. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

Pomoc horských záchranárov potrebovali v noci dve horolezkyne

Pomoc horských záchranárov potrebovali v noci na nedeľu vo Vysokých Tatrách dve horolezkyne. Horská záchranná služba informovala, že o pomoc…

12. 01. 2025 | Z domova | 1 min. čítania | 0 komentárov
12. 01. 2025 | Z domova | 1 min. čítania | 0 komentárov

.

EÚ práve prišla o baňu na lítium na Donbase, ktorá mala podporiť “zelené” ambície bloku

Ruské ministerstvo obrany v sobotu zverejnilo zábery, na ktorých ruské jednotky vztyčujú vlajku nad mestom Ševčenkovo po sérii tvrdých bojov.…

11. 01. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
11. 01. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Čaputová, Matovič, Korčok a ďalší – keď ich miluješ, nie je čo riešiť!

Online priestor je plný rôznorodých výrokov politikov aj ich fanúšikov – niektoré sú len smiešne, iné bizarné, ďalšie zúfalé. Spravili…

12. 01. 2025 | Komentáre | 5 min. čítania | 0 komentárov
12. 01. 2025 | Komentáre | 5 min. čítania | 0 komentárov

Merkelová si publikovaním memoárov zavarila. A nielen sebe

Bývalá nemecká kancelárka Angela Merkelová čelí intenzívnemu odporu, a to aj zo strany vlastnej politickej strany, v súvislosti s novými…

11. 01. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
11. 01. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Alice Weidelová z AfD sľubuje: Opätovne spustíme Nord Stream

„Alternatíva pre Nemecko“ v prípade, že sa dostane k moci, opätovne spustí ‚Nord Stream‘. Na zjazde strany to vyhlásila šéfka…

12. 01. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
12. 01. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

.

Nastanú zmeny? Blanár naznačil, že Von der Leyenová je v tejto otázke pripravená na prehodnotenie

Nová Európska komisia si musí vyhrnúť rukávy a začať robiť politiku, ktorá v Európskej únii obnoví hospodársky rast tak, aby…

11. 01. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
11. 01. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

Unavené a opuchnuté nohy? Tento domáci kúpeľ vám prinavráti ľahkosť do kroku!

12.1.2025 Redakcia Vášeň v tebe - Bolestivé, ťažké a opuchnuté nohy trápia čoraz viac ľudí. Dlhé státie v práci, nepohodlná…

12. 01. 2025 | 0 komentárov

Tajná viera Maranov: judaizmus pod rúškom kresťanstva

Rusko, 12. januára 2025 - V štrnástom storočí sa v Španielsku a Portugalsku objavil jedinečný náboženský fenomén: marani. Takto sa…

12. 01. 2025 | 0 komentárov

Prezident: Moja cesta na Ukrajinu neprichádza do úvahy

Cesta prezidenta SR Petra Pellegriniho na Ukrajinu neprichádza podľa jeho slov do úvahy. Prezident to odôvodnil tým, že ukrajinská vláda…

11. 01. 2025 | Aktualizované 11. 01. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov
11. 01. 2025 | Aktualizované 11. 01. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov

.

NAŽIVO

V hlavnom meste Saudskej Arábie Rijáde sa v nedeľu začali rozhovory ministrov zahraničných vecí a vplyvných diplomatov z viacerých krajín o situácii vo vojnou zmietanej Sýrii. Svetové mocnosti v snahe o jej stabilizáciu zvažujú zmiernenie sankcií, uvalených na krajinu počas vlády Bašára Asada.

13:13

Počet zranených po zrážke dvoch električiek v meste Štrasburg na východe Francúzska stúpol na najmenej 68, uviedli v nedeľu miestne úrady.

12:50

Pápež František pokrstil v nedeľu 21 detí v Sixtínskej kaplnke. Už tradične to robieva raz ročne na sviatok Krstu Krista Pána, ktorým sa súčasne uzatvára slávenie liturgického obdobia Vianoc.

12:32

Nezamestnanosť v nadchádzajúcom roku 2025 na Slovensku výrazne neklesne, ale ani nestúpne. Vyplýva to z vyjadrení odborníkov na pracovný trh zo spoločností združených v Asociácii personálnych agentúr Slovenska (APAS).

“Firmy budú aj naďalej čeliť problémom s hľadaním kvalifikovaných pracovníkov, najmä v špecializovaných odboroch a asi ešte nižšej ochote zamestnancov meniť pracovné miesto, pretože situácia sa bude javiť ako menej stabilná,” uviedla Katarína Nováková Rudinská, obchodná manažérka agentúry Lugera & Maklér.

12:30

.

Číselná logika v akcii. Vyriešte maticu a dokážte svoju bystrosť!

12.01.2025 Redakcia Vášeň v tebe Matematické hádanky fascinujú ľudí už stáročia. Nielenže preveria naše logické myslenie, ale zároveň pomáhajú rozvíjať…

12. 01. 2025 | 0 komentárov

Udelí Biden preventívnu milosť sám sebe? Odpovedal novinárom

Americký prezident Joe Biden v piatok vyhlásil, že s blížiacim sa koncom svojho neúspešného prezidentského mandátu neplánuje udeliť milosť sebe…

11. 01. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
11. 01. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Budúcnosť je tu: Najdôležitejšie momenty výstavy CES 2025

Budúcnosť je tu: Najdôležitejšie momenty výstavy CES 2025. Tento týždeň sa konal veľtrh spotrebnej elektroniky, na ktorom sa predstavili všetky…

12. 01. 2025 | 0 komentárov

Rusko „dostáva, čo si zaslúži“, chválila sa Ukrajina. Realita je iná

Ukrajina začala novú ofenzívu v Kurskej oblasti, ale nedosiahla úspech, píše The Washington Post

11. 01. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
11. 01. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov

.

NAJČÍTANEJŠIE










Deti, ktoré poriadne prekvapili ich rodičov

Deti sa v priemere opýtajú okolo 73 otázok denne. Bohužiaľ neexistuje presný záznam o tom, koľko "faciek na čelo" musia rodičia…

12. 01. 2025 | 0 komentárov

Grónsky premiér sa vyslovil za nezávislosť ostrova

„Nechceme byť Dánmi, nechceme byť Američanmi, chceme byť Grónčanmi,“ povedal Muthe Egede na tlačovej konferencii s Mette Frederiksenovou, dánskou premiérkou

11. 01. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
11. 01. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

.
.

Blogy

Miroslav Iliaš

Marek Brna

Gustáv Murín

Zdeno Drdol

Pavel Jacz

Milan Šupa

.
.
.

Stiahnite si aplikáciu HS

ANDROID
HS

NAŽIVO

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov