Bernie Sanders však nezabudol pripomenuť, že je kategoricky proti sexistickej, xenofóbnej a anti ekologickej politiky, ktorá je podľa Sandersa v Trumpovej politike stále badateľná.
Bernie Sanders sa netajil s tým, že jeho podpora Hillary Clintonovej nebola ochotná a s Clintonovou mal množstvo konfliktov. Sanders je obľúbený najmä kvôli svojmu sociálnemu cíteniu medzi mladšími Američanmi a jeho podpora sa pomaly zvyšuje od krízy v roku 2008.
Pritom Bernie Sanders už v minulosti vystríhal pred arogantným správaním sa elít voči čoraz chudobnejšej strednej vrstve. Podľa meho už mali voliči zo strednej triedy plné zuby netransparentnej politiky etablishemntu a takisto nedôverovali správam v mediálnom priestranstve, pričom čoraz väčší dôraz kládli na iné mediálne zdroje, ktoré boli často v informačnom rozpore s oficiálnymi mainstreamovými médiami.
Členov strednej vrstvy už prestalo baviť pracovať za slabú mzdu, prestalo ich baviť, že v USA je problémom zohnať plnohodnotnú prácu a nové pracovné miesta vznikajú v Číne, ázijských i afrických krajinách len preto, aby miliardári mohli zvyšovať svoje zisky. Bežných Američanov zo strednej triedy už prestalo baviť dívať sa, ako bohatí ešte viac bohatnú a oni chudobnejú.
Bernie Sanders je presvedčený, že Donald Trump má potenciál, aby naozaj znova urobil USA veľkou a silnou krajinou, bude sa však musieť zbaviť rasistických, sexistických, xenofóbnych a anti ekologických názorov, ktoré de facto škodia aj jemu samému, pretože polarizujú spoločnosť a tá potom apriori odmieta Trumpove názory.
Zatiaľ čo politici vo svete posielajú Trumpovi svoje blahoželania, v USA sa objavujú mítingy proti Trumpovi, rasizmu, sexizmu a xenofóbii. Ľudia protestujú pod plagátmi: Trump nie je moj prezident, Clintonová získala viac hlasov, Do pekla s tvojím mrakodrapom aj antiimigrantskou stenou a pod.
Vlna protestov voči Trumpovi sa prehnala naprieč celými USA, napriek tomu tieto protesty nemali zatiaľ radikálnejší a zlovestnejší charakter. Pesimisti však radi pripomínajú, že radikálny a zlovestný charakter nemali spočiatku ani majdan v Kyjeve a ani protesty v sýrskom Aleppe či Latakii. Objavili sa však aj informácie o mítingoch na podporu Donalda Trumpa. Čo je však podľa viacerých analytikov alarmujúce, je skutočnosť, že americká spoločnosť je po voľbách v roku 2016 výrazne polarizovaná.
Víťazstvo Trumpa je dôkazom odklonu od existujúcej politickej a ekonomickej predstavy etablishmentu, ktorý nepracuje pre ľudí, ale sleduje len svoje úzke egoistické záujmy. Práve politika amerických elít priviedla USA ku katastrofálnej situácii, oslabeniu štátu, rastu dlhu či už v USA, alebo vo Veľkej Británii, alebo v krajinách EÚ. Neúspešný ekonomický model, ktorý protežovali v posledných rokoch elity na úkor obyčajných občanov utrpel ťažký úder.
Novozvolený prezident Donald Trump sa dňa 11.11.2016 stretne s odchádzajúcim americkým prezidentom Barackom Obamom.