De Weverovou prvotnou úlohou bude rokovať s jednotlivý stranami a posúdiť možnosti potenciálnej koalície. Následne by mal navrhnúť kráľovi, kto by mal dostať oficiálne poverenie na zostavenie novej vlády.
Napriek tomu, že Nová flámska aliancia (NVA) v roku 2010 vyhrala voľby, jej potenciálni koaliční partneri ju odmietli po tom, ako kategoricky zamietla ich reformné snahy. V dôsledku patovej situácie vtedy Belgicko zostalo bez vlády rekordných 541 dní.
NVA, ktorá vyhrala so ziskom vyše 20 percent, má vo svojej agende rozdelenie krajiny na francúzsky hovoriace Valónsko a bohatšie Flámsko, kde sa hovorí štyrmi holandskými dialektmi.
Na prípadné vytvorenie koalície bude musieť De Wever nájsť spojencov na frankofónnom juhu, kde si Socialistická strana (PS) odstupujúceho ministra Elia Di Rupa udržala najsilnejšiu pozíciu so ziskom vyše 11 percent z celkového počtu volebných hlasov.
Sformovanie novej vlády bude prvou skutočnou skúškou aj pre kráľa Filipa, ktorý trón prevzal od svojho otca kráľa Alberta II. vlani v júli. Panovník je zodpovedný za poverovanie politických lídrov zostavením vlády a vymenúvaním sprostredkovateľov.
mž