Európa 27. januára 2016 (HSP/rt/Foto:wikipedia)
Vo Švajčiarsku žijúci rakúsky športovec Felix Baumgartner, známy svojím extrémnym zoskokom s padákom zo stratosféry, ostro skritizoval migrantskú politiku EÚ a nazval ju ako “idiotskú”
Baumgartner na svojej facebookovej stránke “bez servítky” skritizoval západných politikov, vrátane rakúskych, za nezmyselný prístup v migrantskej politike: “Krajinu, kde dostanete pokutu za rybolov bez povolenia, ale kde ľudia prekročia hranice bez pasov, môžu viesť len idioti.” Tento citát (za ktorý mimochodom dostal vyše 1,5 milióna “lajkov”) nie je priamo od neho, pôvodne ho vyslovil iný veľký kritik európskej politiky vo funkcii prezidenta Českej republiky Miloš Zeman.
Chápe ľudí a ich “spravodlivý hnev” z migračnej politiky EÚ. Osobitne sa obracia na nemeckú kancelárku Angelu Merkelovú a na jej “katastrofálnu politiku vítania”, ktorá podľa neho nie je riešením utečeneckej krízy, ale skôr zdrojom “problému per se” (“sama osebe”- pozn.red.).
Píše aj to, že policajné a bezpečnostné sily majú “zakázané hovoriť s tlačou a vyjadriť svoj názor na aktuálne otázky”. Spochybňuje tiež pojem politickej korektnosti: “Politika a korektnosť sú tak protirečivé ako islam a kresťanstvo.”
Baumgartnerov siahodlhý príspevok mal nakoniec až dve strany a v jeho závere navrhol udeliť Nobelovu cenu za mier maďarskému premiérovi Viktorovi Orbánovi, ktorý urobil “správnu vec” pri “ochrane” svojich občanov. Položil pritom otázku, či si americký prezident Barack Obama túto cenu z roku 2009 naozaj zaslúži. Obama totiž podľa neho “zabil viac nevinných ľudí so svojimi dronami než ktorýkoľvek z jeho predchodcov”. Dodáva pritom, že Washington destabilizoval Európu “schválne”.
Tento kontroverzný príspevok vyvolal u on-line čitateľov pobúrenie a zároveň aj mnoho súhlasných podporných názorov. Oponenti obviňujú Baumgartnera z antimigrantského postoja a že sa vyhol plateniu rakúskych daní odsťahovaním do Švajčiarska, zatiaľ čo jeho stúpenci ho chvália za odvážne vystupovanie vyslovením tvrdých právd. Predseda Slobodnej strany Rakúska (FPÖ) Heinz-Christian Strache hovorí, že príspevok “nepotrebuje nič pridať, trafil ním klinec po hlavičke”.
Baumgartner však neodmieta pomoc tým, ktorí ju skutočne potrebujú, veď nakoniec sám zdôrazňuje: “Je našou morálnou povinnosťou pomôcť naozaj tým zraniteľným a ponúknuť im dôstojný život !! (čítajte to prosím dvakrát), ale náš morálny kompas nesmie ísť až tak ďaleko, že budeme vedení len pocitmi a stratíme náš suverénny štát. Štát má povinnosť chrániť ľudí a bezpečnosť vo svojej krajine.”
Pridáva tiež niekoľko otázok: “Ako ďaleko sme ochotní vzdať sa svojej identity a našej kultúry, keď ich zmiešame s úplne iným náboženstvom a ideológiou? Čo sa stane s právami našich žien, keď budeme musieť zdieľať túto krajinu s kultúrou, v ktorej ženy nemajú práva?”