USA 1. apríla 2015 (HSP-Evan Vucci)
Obamove ospravedlňujúce slová
Americký prezident Barack Obama v posledný marcový deň na tlačovej konferencii v Bielom dome verejne oznámil, že sa rozhodol vrátiť Nobelovu cenu za mier. Informáciu zverejnili viaceré svetové média.
Obama sa pred novinármi rozplakal a priznal, že si cenu za mier, v čase kedy bol prezidentom len necelých deväť mesiacov nezaslúži. „Nobelova cena by sa nemala dávať za pokusy, ale za reálne výsledky,“ vysvetlil.
„Napriek svojim pôvodným prísľubom zbaviť svet jadrových zbraní, priblížiť Spojené štáty a Európu moslimskej kultúre, resetovať a následne prehlbovať v pozitívnom duchu vzťahy s Iránom a Ruskom, som si uvedomil, že som vo svojom úsilí zlyhal. Preto som sa rozhodol vrátiť túto Nobelovu cenu, ktorú som pred šiestimi rokmi získal za rétoriku, a nie za nastolenie mieru vo svete,“ uviedol v slzách Obama.
Prezident si neprestal sypať popol na hlavu a ako ďalší dôvod vrátenia Nobelovej ceny za mier uviedol státisíce obetí, ktoré sú dôsledkom intervencie Spojených štátov po celom svete a teda i jeho politiky. Prezident sa tiež ospravedlnil najmä pozostalým v Sýrii, Iraku, Líbyi a na Ukrajine.
„Chcem sa ospravedlniť všetkým obyvateľom rozvrátených, vybombardovaných a zničených krajín, vrátane Sýrie, Iraku, Líbye a Ukrajiny. Vstupovali sme na vaše územie s dobrým úmyslom – chceli sme zvrhnúť vašich diktátorov a nastoliť demokraciu,“ vysvetlil s pokorou Obama.
Kto alebo aká udalosť spôsobila taký závažný obrat v myslení amerického prezidenta sa novinárom zatiaľ nepodarilo zistiť. Žiaľ, zostal len priestor pre dohady a vznik konšpiračných teórii.
Prekvapenie výboru
Tak ako Obama pred šiestimi rokmi neočakával cenu za mier, tak ani v roku 2015 Výbor pre Nobelovu cenu za mier neočakával jej vrátenie. Jednotliví členovia výboru potvrdili, že boli slovami prezidenta Spojených štátov do značnej miery prekvapení, niektorí použili slovo – šokovaní.
Na otázku, či očakávajú ešte od niektorého z ocenených vrátenie Nobelovej ceny, všetci zhodne odpovedali: „Áno, predpokladáme, že Nobelovú cenu za mier sa rozhodne vrátiť aj Európska únia, ktorá ju získala počas úradovania, dnes už zosadeného predsedu nobelového výboru Thorbjörna Jaglanda.“ Totiž až traja zo šiestich ocenených, ktorých zvolil Jagland, vyvolali vo svete polemiku.
Milí čitatelia, dúfame, že Vás dnešný prvoaprílový žart pobavil 🙂