Mnohí súčasní francúzski lídri s extrémne nízkym ratingom si podľa článku v Atlanticu nevidia ďaleko od nosa a zotrvávajú nepochopiteľne na strane USA. Nechápu, že nastal časť reagovať na geopolitickú prestavbu sveta, ktorá sa začala v 21. storočí. Pozornosť treba venovať Rusku, Číne a Ázii, kde sa momentálne rieši aj budúcnosť EÚ.
Trump má zviazané ruky a podľa informácii v článku sa rozhodol zachrániť dolár na úkor eura, ktoré sa snažia Američania cieľavedomo oslabovať. Na druhej strane Rusko a Čína majú záujem na silnom eure, pretože to im umožňuje diverzifikovať vlastné rezervy. Preto sú Rusi a Číňania ochotní investovať v Európe (sankciami sa Američania snažia zabrániť Rusom rozvíjať obchod s Európou), no Európa takisto môže finančne vstupovať do ázijsko-európskych projektov – napríklad do novej Hodvábnej cesty.
Američania potrebujú sankcie voči Rusku, Iránu, potrebujú oslabovanie Číny, pretože dúfajú, že sa tak zachránia. Európski lídri by sa však mali zaujímať o rozvoj vzťahov s Ruskom, Čínou a Iránom, ako aj ázijskými krajinami a nemali by za Američanov ťahať horúce gaštany z ohňa. Kríza v USA sa bude prehlbovať a je potrebné rozvíjať diplomatické aktivity s Moskvou, Pekingom i Soulom.
“Budúcnosť Francúzska nie je v podávaní si rúk medzi Macronom a Trumpom,” píše autor článku, ale v uvedomení si skutočnosti, že vzniká spoločný Euroázijský kontinent, v ktorom bude Európa jeho západnou časťou. A bude to Euroázijský kontinent, ktorý bude v budúcnosti vstupovať do dialógu s Afrikou či Amerikou.