Minister zahraničia USA John Kerry už len sporadicky hovorí s ruským, tureckým a arabským ministrom zahraničných vecí vo veciach prímeria a len príležitostne konzultuje s opozíciou. Agentúra AP konštatuje, že Obamova administratíva, ktorá bola kedysi hlavným “kapelníkom” pri sprostredkovávaní mieru, dostala USA do pozície nezúčastneného diváka.
Vedenie prešlo na stranu Ruska a v menšej miere na Turecko a Irán. Potom, ako sýrska armáda vyhnala aj zvyšných vzbúrencov z Aleppa, už Moskva prebrala úlohu mierotvorcu a zabezpečila nové prímerie bez toho, aby v tom pomohol aj Washington.
Prvé rokovania medzi sýrskou vládou a opozíciou sú stanovené už na január v kazašskej Astane, ale bez účasti USA. No hovorca ministerstva zahraničia John Kirby sa tvári, že USA sú “stále pri príslovečnom stole” a dodáva: “My nemusíme byť pri stole v Astane, nemusíme byť pri stole v Moskve, chápem to. Ale to neznamená, že my odchádzame zo Sýrie.”
Zatiaľ sa nedá indikovať, čo sa zmení po nástupe Donalda Trumpa. Americkí diplomati by mohli byť aspoň v úlohe pozorovateľa pri navrhovaných mierových rokovaniach, s čím by Turecko aj súhlasilo. Stále okrajová úloha USA v posledných mesiacoch však znamená, že by mohli mať ešte menšiu schopnosť ovplyvňovať budúcu podobu Sýrie a chrániť tak životne dôležité americké záujmy, ako je napríklad bezpečnosť Izraela.
Rusko, ktoré podporuje sýrsku vládu, a Turecko, ktoré je silným zástancom miernej opozície Sýrie, sprostredkovali aktuálne vratké prímerie, ktorá vstúpilo do platnosti 30. decembra. Toto prímerie sa väčšinou dodržiavalo, ale boje sa nezastavili v oblasti kontrolovanej IS.