Na podujatie prišli ľudia z celého Slovenska. Organizátori avizovali aj podporovateľov z Českej republiky, Rakúska či Nemecka. Ľudia zaplnili celé námestie aj priľahlé uličky. Dav siahal až po Kamenné námestie, opačným smerom až po Župné námestie. Ľudia držali v rukách transparenty ako Som za život, Dieťa je dar, či Život je výzva. Nad hlavami účastníkov viali aj slovenské zástavy.
Na pódiu na Námestí SNP prebiehal kultúrny program a viacero príhovorov na tému ochrany života. “Som veľmi rád, že dnes pôjdeme spolu, aby sme ukázali našu úctu každému ľudskému životu,” uviedol vo svojej reči bratislavský arcibiskup Stanislav Zvolenský. Zdôraznil, že ľudský život je hodný ochrany v každej etape života.
Dav sa približne po 14.50 h pohol smerom na Kamenné námestie, odkiaľ prejde cez ulice Gorkého, Jesenského, Mostovú, Rázusovo nábrežie, k Mostu SNP a cez Staromestskú ulicu, Hurbanovo námestie a Suché Mýto späť na Námestie SNP. Vodiči v tomto čase budú musieť rátať s dopravnými obmedzeniami. Dopravu v centre mesta riadi polícia.
Hlavným iniciátorom a organizátorom Národného pochodu za život je Konferencia biskupov Slovenska. Bratislavský pochod za život nadväzuje na rovnaké podujatie v Košiciach, ktoré sa uskutočnilo v roku 2013. Vtedy do metropoly východu prišlo okolo 80.000 ľudí.
Na pochode za život v Bratislave sa mohlo zúčastniť až 85.000 ľudí
Na Národný pochod za život do Bratislavy prišlo dnes od 70.000 do 85.000 ľudí. Také sú odhady organizátorov, ktoré prezentovali na tlačovej konferencii po skončení pochodu. Organizátori zároveň pripravili návrhy na zlepšenie právnej úpravy ochrany života, ktoré adresujú politikom.
“Na Národný pochod za život mohlo prísť od 70 do 85.000 ľudí. To je náš odhad. Podarilo sa nám zopakovať zázrak z Košíc,” uviedol hlavný organizátor podujatia Marek Michalčík. Podľa jeho slov má zmysel robiť takéto veľké podujatia na tému života. “Dnešok opäť potvrdil, že toto je vážna téma, ktorá trápi mnohých ľudí,” dodal. Podujatie zabezpečovalo približne 1000 dobrovoľníkov.
Spokojnosť s pochodom vyjadrili aj slovenskí biskupi. “Chcem vyjadriť radosť a vďačnosť z toho, že pri tomto podujatí sa ukázalo, že spoločenstvo tých, ktorí vyznávajú život a radosť zo života, je veľmi veľké,” uviedol bratislavský pomocný biskup Jozef Haľko.
Organizátori zároveň sformulovali návrh na zlepšenie právnej úpravy ochrany života a systému pomoci tehotným matkám v krízovej situácii. “Naším cieľom je rovnosť v ochrane života všetkých ľudí bez rozdielu, vrátane nenarodených detí, tak v legislatíve, ako aj v praxi. Zároveň sme presvedčení, že tehotné matky v kritickej situácii majú dostať od spoločnosti pomoc a podporu. Preto sme sa obrátili na politické strany so zoznamom návrhov a požiadali sme ich, aby v najbližšom období presadzovali návrhy na zlepšenie situácie,” povedal Michalčík. Návrhy sa zameriavajú na tri oblasti: zlepšenie právnej úpravy ochrany života, zlepšenie systému pomoci nenarodeným deťom a tehotným matkám ohrozeným umelým potratom a zlepšenie rodinnej politiky a postavenia rodín s deťmi.
Dav, aký Bratislava podľa mnohých ešte nezažila, tvorený účastníkmi zo všetkých kútov Slovenska meral cestu ulicami Bratislavy v radostnej a pokojnej atmosfére ohlasujúcej motto pochodu „Radosť zo života“. Po hudobnom pro-life programe, na ktorom vystúpili Mária Čírová a Peter Bažík a po príhovoroch hostí a zástupcov cirkví na námestí SNP začali účastníci kráčať od Kamenného námestia cez ulice Gorkého, Mostová, popri Dunaji cez Rázusovo nábrežie, Rybné námestie, popod hrad Staromestskou ulicou na Suché mýto, Hurbanovo námestie aby sa opäť vrátili na Námestie SNP. Dokopy prešli ľudia všetkých generácií od najmenších v kočíkoch s rodinami po tých najskúsenejších senioroch dovedna 2,4 km.
Počet manifestujúcich ľudí zaskočil i organizátorov, nakoľko sa k pochodu nedostal celý zídený dav, kedy sa čelo pochodu spojilo s jeho ešte stále postávajúcim záverom. Radostná atmosféra sa tak niesla po celej dĺžke v neprerušenej živej na husto tkanej reťazi ľudí oslavujúcich život. Bratislavský pochod bol však výnimočný v mnohých ďalších ohľadoch. Zapojilo sa doň takmer 1000 dobrovoľníkov, z nich 250 účinkujúcich, organizátori postavili 5 pódií plných audio techniky, pripravili viac ako 90 podujatí na 33 stanoviskách rozmiestnených po centre Bratislavy. Od stredy do soboty večera sa bohatého sprievodného programu zúčastnilo 7 až 8 tisíc ľudí. Boli pre nich nachystané pro-life workshopy, prednášky, divadlá, filmové večery, výdatný hudobný, tanečný i duchovný program a keďže tú najväčšiu radosť zo života nám prinášajú najmenší, špeciálne pre rodičov s deťmi boli pripravené podujatia vo forme detských vystúpení, skautského mestečka a ďalších atrakcií.
„Pokojná radostná atmosféra, ktorá sa niesla ulicami hlavného mesta sú dôkazom, že ľuďom v našej krajine záleží na ochrane života od jeho počatia až po prirodzenú smrť. 20. september 2015 si budeme všetci pamätať ako deň, kedy po Košiciach i Bratislava oslavovala život, ktorý by mal byť vždy darom prijatým a nie odmietnutým. Myslím si, že po dnešnom dni môže magistrát mesta Bratislavy uvažovať o premenovaní Námestia SNP na Námestie Slovenského Národného Pochodu. Chcem poďakovať všetkým, a nie je ich málo, ktorí prispeli k takémuto nádhernému výsledku. “ – povedal Marek Michalčík, hlavný koordinátor Národného pochodu za život.
Video si môžete pozrieť tu: