Po piatich rokoch pôsobenia Françoisa Hollanda, po obrovskom záujme o pravicové primárky a presvedčivom víťazstve Françoisa Fillona, sa zdalo, že republikáni majú víťazstvo v kapse. Fillonovi sa však podarilo neuveriteľné: „stratil voľby, ktoré sa nedali stratiť“, komentujú označujú francúzske médiá.
Hneď po tom, ako bolo jasné, že do druhého kola postupuje Emmanuel Macron a Marine Le Penová, ktorá dosiahla historicky najlepší zisk, sa takmer celá politická scéna zomkla za Macronom a vyzvala na jeho voľbu. Macronovi prieskumy predpovedajú víťazstvo so ziskom okolo 60%. Emmanuel Macron sa ako istý víťaz už aj správa. Na verejnosť unikli snímky okázalej oslavy a terčom kritiky sa stalo aj jeho vyhlásenie na kritiku, na ktorú reagoval v zmysle, že “nebude prijímať lekcie od malomeštiakov”.
Ešte nič nie je vyhraté
Spravodajská televízia BFMTV sa venovala výsledkom volieb počas celého pondelka. Pozvaní politológovia upozornili Emmanuela Macrona na to, že napriek zdaniu jasného víťazstva v druhom kole ešte nemá nič vyhraté. Marine Le Penovú označili za Macronovu vyzývateľku a teda nachádzajúcu sa v ľahšej pozícii. Jej výsledok označili za veľmi uspokojujúci a za jej jednoznačné víťazstvo, nakoľko dosiahla historicky najlepšieho zisku. Macrona upozornili aj na to, že nič nie je isté a mal by myslieť na to, že kampaň stále prebieha. Francúzske voľby porovnali so situáciou v USA, pričom Marine Le Penovú označili ako tú, ktorá teraz hrá úlohu Trumpa.
François Fillon síce vyzval sympatizantov pravice k voľbe Macrona, ale v priebehu pondelka sa začali množiť i republikánske hlasy odmietajúce túto výzvu. Napr. Nadine Moranová, bývalá republikánska ministerka, verejne odmietla apel na podporu Macrona.
Populárny starosta meste Bézires, Robert Ménard, označil Macrona za „stelesnenie všetkého, čo nechceme”. Jeho prvé miesto podľa neho znamená začiatok pokračovania seriálu Hollande 2. Výzvy pravice na voľbu Macrona predstavujú podľa Ménarda „syndikát porazených“ , ktorých jediným záujmom je udržanie si svojich postov.
Naopak, na podporu Emmanuela Macrona verejne vyzval rektor parížskej mešity Dalil Boubaker. Nie všetci moslimovia však majú rovnaký názor. Spravodajská televízia BFMTV pri prieskume voličských nálad dala priestor pre vyjadrenie moslimovi, ktorý považuje moslimský fundamentalizmus za vec, ktorá veľmi škodí samotnej moslimskej komunite, a preto naopak vyzýva ostatných príslušníkov tejto komunity k voľbe Le Penovej, nakoľko “ona s nimi urobí poriadok”.
Ako sa Macron preriekol…
Týždenník Valeures actuelles prispel do debaty o postojoch Emanuela Macrona článokom o rozhovore, ktorý Emmanuel Macron poskytol pre BEUR FM. V domnení, že už nie je v živom vysielaní, vyjadril podporu svojmu spolupracovníkovi ( v hnutí Vpred!) Mohamedovi Saou, ktorý verejne na sociálnych sieťach vyjadroval sympatie s radikálnym imámom Tarikom Chadlioui, ktorý je známy z radikalizácie vrahov z Bataclanu.
„Urobil zopár trochu radikálnejších vecí, ale odhliadnuc od toho, je to veľmi dobrý týpek,“ uviedol Macron.
Denník Le Figaro sa rozhodol urobiť si malý prieskum preferencií medzi svojimi čitateľmi po vyhlásení výsledkov prvého kola. Komentáre čitateľov označilo Le Figaro za „studenú sprchu“. Sklamanie prívržencov Fillona bolo veľké, ale napriek jeho apelu na voľbu Macrona, sa to títo nechystajú urobiť. Túto voľbu označil denník za nemysliteľnú pre mnohých Fillonových prívržencov. Týždenník cituje vyjadrenia čitateľov, ktorí sa chystajú voliť Marine Le Penovú, aby ukázali svoju nespokojnosť so systémom a minimalizovali Macronovové zisky. Podľa týždenníka čitatelia vyčítajú Macronovi nejasnosť programu, jeho víťazstvo vnímajú ako víťazstvo bankárov. Čitatelia nezabúdajú ani na jeho vyjadrenie o tom, že neexistuje francúzska kultúra a jeho čerstvé prehlásenie sa za patriota posmešne nazývajú „patriotizmom bez hraníc.“
Nasledujúce dva týždne zostávajúce do druhého kola volieb sa Francúzsko rozhodne nebude nudiť.
Katarína Hanzlíková