“Politici klamú, ale čísla nie. Pozrite sa na úpadok Ameriky a rozvoj Číny. Tento trend je nepopierateľný. Americké domácnosti so strednými príjmami sa v súčasnosti znížili zo 61 % v roku 1971 na 50 %, zatiaľ čo Čína v roku 2000 stúpla z piatich percent, tesne predtým, ako vstúpili do Svetovej obchodnej organizácie, na takmer 35 % dnes,” povedal Celente pre RT.
Peking sa zaviazal investovať do svojej ekonomickej budúcnosti, čo dokazuje prejav prezidenta Si Ťin-pchinga na 19. Národnom kongrese Komunistickej strany Číny v októbri, píše analytik.
“Čína investuje do svojej budúcnosti. Od high-tech až po NEV (elektrické vozidlá), urýchľuje rozvoj internetu a pokročilých výrobných a inovačných podnikov. Vďaka akvizíciám zahraničných prístavov, priemyselných odvetví a letísk v iniciatíve One Belt One Road je Čína na najrýchlejšej ceste stať sa majstrom ekonomickej globalizácie,” píše Celente.
Kým Čína sa sústreďuje na hospodársky rast a prosperitu svojich občanov, v Spojených štátoch je situácia opačná.
“Nikdy ste nepočuli tieto slová od amerických politikov. Porovnajte názor čínskeho prezidenta s akciami prezidenta Trumpa na masívnu rozpočtovú požiadavku na “najväčší vojenský nárast v americkej histórii”… a nie o rastúcich potrebách lepšieho života, harmónie, kultúrneho pokroku a spokojného národa,” povedal Celente.
“A Trump sa do úradu dostal vďaka svojmu sľubu o rozšírení vojen na celom Blízkom východe, Afganistane a Afrike. Na druhej strane prezident Si, ktorý ako prioritu postavil čínske hospodárstvo, uviedol, že modernizácia národnej obrany a ozbrojených síl by mala byť ukončená v roku 2035,” dodal.
Zatiaľ čo čínska ekonomika narastá o 6,5 až 7 % ročne a Spojené štáty sú v rozmedzí 2 až 2,5 percenta, Celente predpovedá, že Čína sa stane najväčšou ekonomikou za desať rokov. “Nielen, že HDP v Číne predbehne americkú úroveň približne do roku 2026, čínska stredná trieda, ktorá prekročí 50 percent, taktiež predbehne USA.”
USA majú možnosť odvrátiť čínsku nadvládu, ale len keď Washington prestane sponzorovať vojny a uprednostňovanie Wall Street-u.
“Preto, aby Amerika ekonomicky pokročila za hranicami Číny, musí sa znova zjednotiť za spoločné dobro, podporiť podnikanie tým, že zvráti trendy, ktoré uprednostňujú Wall Street, veľké korporácie a monopolizáciu a presmerujú národné zdroje od vybudovania väčších “vojenských síl” na investovanie na domácej fronte,” povedal Celente.