“Odkiaľ to vieme? Nie je to spôsobené tým, že z NATO, od stáleho predstaviteľa Spojených štátov pri OSN Victorie Nulandovej, od Obamu a celého jeho režimu patologických klamárov, že od anglickej, nemeckej a francúzskej vlády, z BBC, a všetkých ostatných západných médii, nepočujeme o Rusku nič iné iba samé klamstvá?” kladie si otázky autor článku. Podľa neho existujú aj iné dôvody, prečo sa domnievať, že táto správa je podvodom.
Po prvé, hovorí politológ, Vladimír Putin vložil veľa úsilia do diplomacie, podporovanej “neprovokatívnym správaním.” Určite by neriskoval, vyslaním do susednej krajiny, takpovediac, malej skupinky vojakov, ktorá nemôže mať žiaden vplyv na to, čo sa tam deje,” uisťuje Roberts.
Po druhé, v prípade, že by ruský prezident nemal na výber a musel by poslať vojakov na ochranu rusky hovoriacej populácie na juhovýchode Ukrajiny, hovorilo by sa s najväčšou pravdepodobnosťou skôr o 100 tisíc vojakoch, ktorí by urobili svoju prácu rýchlo, je presvedčený expert . Autor spomína Gruzínsko, ktorého armáda “vycvičená Američanmi a Izraelčanmi napadla Južné Osetsko”. Následne, po zásahu ruskej armády, bola v priebehu niekoľkých hodín porazená.
Tretím dôvodom, pokračuje Roberts, je to, že pre Rusko nemá zmysel poslať vojakov na Ukrajinu, aby ukončili operáciu, uskutočňovanú “bábkovou vládou v Kyjeve.” Vojenské vzdušné sily Ruskej federácie môžu ľahko a rýchlo zničiť ukrajinské letectvo a delostrelectvo, a takým spôsobom zastaviť útok armády Ukrajiny na východ.
Ako poznamenáva politológ, Západ robí iba to, že šíri klamstvá vo vzťahu k Moskve. Len pred niekoľkými týždňami, The Guardian a BBC vysielali vymyslené informácie, že na Ukrajinu vstúpila kolóna ruských tankov a obrnených transportérov, ktorú potom údajne zničila ukrajinská armáda, pripomína expert.
Ešte predtým, “skorumpovaný americký veľvyslanec v Kyjeve,” rozšíril na sieti, že Ministerstvo zahraničných vecí USA má údajne satelitné snímky svedčiace o údere Ruska na Ukrajinu, poznamenáva autor. “Po týždni či dvoch budeme počuť ďalšie klamstvo, a potom ďalšie a ďalšie,” hovorí Roberts.
“Konečným efektom týchto klamstiev”, podľa jeho názoru, bude to, že ľudia začnú premýšľať: Rusko plánuje niečo zlé! Ak sa toto podozrenie nakoniec zakorení v mysliach ľudí, Západ bude môcť prijať rozhodné opatrenia proti Moskve, myslí si politik.
Spojené štáty plánujú zapojiť Európu do vojny s Ruskom, alebo aspoň do ozbrojenej konfrontácie, aby narušili a rozbili rusko-európske politické a hospodárske vzťahy, domnieva sa odborník. Európske inštitúcie kráčajú za Amerikou z toho dôvodu, že nemajú nezávislú zahraničnú politiku od konca druhej svetovej vojny, zdôrazňuje expert.
Podľa neho, Európa postupuje podľa pokynov z Washingtonu a za to dostane dobrú odmenu. Roberts dodáva, že jej neschopnosť robiť samostatné rozhodnutia, “odsudzuje diplomatické úsilie Vladimíra Putina na neúspech.”
Jediný záujem Spojených štátov je prevaha, nadvláda, hegemónia, uzatvára autor. Amerika nemá záujem o riešenie konfliktu na Ukrajine, pretože ona sama vytvorila ukrajinskú krízu navzdory ruským záujmom, zhŕňuje Roberts.
jf