Kým Amerika používa svoje ozbrojené sily k ochrane a k získaniu zdrojov, Čína aktívne pomáha iným krajinám, uzatvára s nimi obchodné dohody a vysiela tam odborníkov, techniku a financie. Za to Peking žiada, aby kupovali čínsky tovar a aby pri stavbe zariadení infraštruktúry využili služieb čínskych inžinierov a spoločností,” hovorí Gatto. Takto, podľa niektorých západných ekonómov, Čína už predstihla Spojené štáty ekonomicky, informuje autor článku.
Zatiaľ, čo “Washington pochabo vytvoril v Kyjeve fašistickú vládu a v skutočnosti rozdelil Ukrajinu a obvinil z toho Rusko a Putina” a následne zaviedol proti Moskve sankcie, pokračuje ex-predseda liberálnej strany. Podľa neho, takáto politika nesľubuje USA nič dobré. Autor článku dodáva, že vyhlásenie amerického prezidenta Baracka Obamu, ktorým sa obracal na Áziu k hmatateľným výsledkom neviedlo: žiadna z krajín v regióne neodpovedala na iniciatívy Washingtonu a jeho snahy o zblíženie. Dokonca aj keď Amerika bude plne kontrolovať Blízky východ, Rusko bude aj naďalej dodávať zemný plyn do Európy, zdôrazňuje Gatto.
Okrem toho, niektorí analytici sa domnievajú, že Rusko a Čína môžu čoskoro odmietnuť uznať dolár ako svetovú rezervnú menu a to by bolo pre Spojené štáty “nočnou morou”, píše autor materiálu.
Podľa Gatta, koreňom problému je politický kurz zvolený Spojenými štátmi po druhej svetovej vojne a to snaha stanoviť kontrolu nad svetom vojenskými prostriedkami. Neustále stimulovať ekonomiku výdavkami na MIC sa nedá: v prípade, že krajina “má všetko, okrem obranného priemyslu v zahraničí,” skôr alebo neskôr sa bude potýkať s nedostatkom pracovných miest a spomalením hospodárskeho rastu, hovorí americký politik.
Gatto je presvedčený o nasledujúcom: aby Spojené štáty vyšli zo slepej uličky, mali by sa pousilovať uzavrieť mier s Ruskom a navrátiť domov výrobu. Washington by sa tiež mohol pokúsiť použiť čínsky model a nahradiť rakety, tanky, lietadla a vojakov rozmiestnených po celom svete, obchodnými domami plnými amerického tovaru.”
Avšak problém je v tom, že na uplatnenie takýchto opatrení je už príliš neskoro, s ľútosťou si myslí autor článku. Politici vo Washingtone aj naďalej idú rovnakým smerom. Keď tento model nakoniec zlyhá, s dlhým nosom zostanú hlavne jednoduchí Američania, uzatvára svoju úvahu Timothy Gatto.
jf