Ukrajinskí novinári taktiež uvádzajú, že sa na 5-člennom zozname okrem Sorosa nachádzajú aj iné „hviezdy“, ako napríklad bývalý šéf Medzinárodného menového fondu Dominique Strauss-Kahn, nemenovaný predstaviteľ Federálneho rezervného systému a iní. Doterajšia šéfka Národnej banky Ukrajiny Valerija Gontarevová bola do tejto funkcie vymenovaná v júni 2014 a opakovane požiadala o rezignáciu.
Ukrajina 112 pripomína, že pred niekoľkými dňami ukrajinský parlamentný výbor pre finančnú politiku a bankovníctvo rozhodol, že do parlamentu predloží uznesenie o naliehavej správe šéfky národnej banky Gontarevovej o stave menového systému. Predseda tohto výboru Sergej Rybalka na tlačovke uviedol, že na základe výsledkov správy bude apelovať na prezidenta, aby Gontarevovú odvolal z funkcie. Jej rezignáciu požadovali aj účastníci “kreditného Majdanu”.
Novinári tipujú, kto sa stane novým šéfom Národnej banky Ukrajiny a taktiež hľadajú odpoveď na otázku: prečo by kandidáti priali túto funkciu. Väčšina analytikov toto miesto považuje za mimoriadne rizikové. Smutne žartujú: kto sa odváži priať túto funkciu, ak nemá zázračný prútik, ktorý všetko napraví? Mnohí súčasnú finančnú situáciu Ukrajiny považujú za katastrofálnu.
Niektorí analytici tvrdia, že istí „finančníci“ a George Soros by mohli priať túto funkciu, pretože dúfajú, že sa z Ukrajiny by sa dalo “vyžmýkať” ešte zopár miliárd. Čudovali by sa však, keby si túto funkciu prevzal Dominique Strauss-Kahn, ktorý sa iba prednedávnom vymotal zo škandálu. Ako je známe, musel rezignovať zo svojej funkcie, keď proti nemu zorganizovali „kriminál“ – preto, že sa odvážil urobiť zopár krokov, aby aspoň trochu oslabil finančný monopol Spojených štátov vo svete. USA ho hneď potrestali…
Analytici prízvukujú, že to už nebude žiadne prekvapenie, ak sa šéfom Národnej banky Ukrajiny stane cudzinec. Po ministerstvách cudzinci môžu ovládnuť aj prázdnu “pokladničku” Ukrajiny. Menovanie Sorosa do tejto funkcii považujú však za príliš “silnú kávu”, aj keď to nevylučujú.
eu