Americký Kongres začal podľa poslancov vyšetrovanie, či tajné služby USA odhalili plány ruskej intervencie v Sýrii v dostatočnom predstihu. Spravodajské výbory Snemovne a Senátu preskúmajú, či boli varovné príznaky ignorované, povedal agentúre Reuters pracovník z úzkych kruhov v Kongrese. “Neexistuje žiadne formálne vyšetrovanie, no výbor bude hovoriť s ľuďmi a žiadať ich o informácie o možných problémoch pri poskytovaní včasných informácií o ruskej intervencii,” citoval The Hill hovorcu spravodajského senátneho výboru.
Vzhľadom na to, že ruské letectvo už druhý týždeň útočí na pozície teroristov v Sýrii, Západ obviňuje Rusko, aby prijali opatrenia a útočil iba proti IS, a nie proti „umiernenej opozícii“. Rusi tvrdia, že niečo také v Sýrii nie je možné nájsť ani po ich dôkladnom vyšetrovaní. Avšak americký poslanec Adam Schiff nevidí žiadne významné chyby v práci spravodajských agentúr USA. “Aj keď budeme hodnotiť včasnosť a presnosť informácií, nemali by sme urobiť tú chybu, že budeme pochybovať o našich tajných službách. Putin má tesný tím poradcov a zámerne vykonáva stratégiu improvizácie a nepredvídateľnosti,” povedal Schiff.
Ruský prekvapujúci zásah v Sýrii očividne zaskočil nielen USA, ale aj NATO. Dokonca aj New York Times v analýze pripúšťa, že NATO “je oslabené” a snaží sa z posledných síl udržať pri moci.
Avšak vo Washingtone sú zrejme značné rozdiely v otázke vzťahu medzi USA a Ruskom. Najmä neokonzervatívci volajú po tvrdej línie proti Putinovi. Na druhej strane, Obama mal pred niekoľkými týždňami povzbudiť Putina na jeho zásah v Sýrii. Rusi sú v neustálom spojení s Američanmi o pokroku útokov. Rovnako je informovaný aj Izrael a s Rusmi spolupracuje aspoň neformálne. Už aj Francúzsko podporuje Rusko v boji proti IS.