Za tento dokument, ktorý sa ešte bude schvaľovať v americkom Senáte, hlasovalo 370 poslancov Kongresu a 58 boli proti. Predošlú verziu rozpočtu americký prezident Barack Obama odmietol podpísať. V novom variante sa celková suma štátnych nákladov na obranu na budúci rok znížila o 5 miliárd dolárov – na 607 miliárd. Znížené boli aj náklady v niektorých ďalších položkách, avšak suma, ktorú Washington daruje Ukrajine, zmenená nebola.
Tento bod rozpočtu má názov “Iniciatíva na podporu bezpečnosti Ukrajiny”. V súlade s týmto bodom šéf Pentagónu môže so súhlasom Bieleho domu “investovať na Ukrajine” v budúcom roku 300 miliónov dolárov. Ako sa uvádza v dokumente, finančné prostriedky môžu byť použité na “príslušnú pomoc v oblasti bezpečnosti a rozviedky”. Pentagón tak môže posielať na Ukrajinu letálne zbrane vrátane protitankových systémov.
V tomto návrhu rozpočtu nedošlo k žiadnym zmenám čo sa týka vzťahov s Ruskom. Washington aj naďalej preferuje politiku sankcií a maximálne obmedzenia v hospodárskej spolupráci s Ruskom. Tento návrh zákona znova blokuje zrušenie väznice Guantánamo na Kube, pretože neboli vyčlenené žiadne finančné prostriedky na premiestnenie väzňov do iných zariadení. Práve tento bod vyvolal spory medzi Kongresom a Bielym domom, ale Barack Obama ho nemieni vetovať.
Eugen Rusnák