Mósul 27. októbra 2016 (HSP/pravda.ru/Foto:TASR/AP-Ground Pepper, wikipedia)
Americký generál Steven Townsend priznal, že doteraz sa nepodarilo irackým jednotkám a ich spojencom v čele s USA zablokovať hlavné sily ISIL v Mosule a straty najmä medzi kurdskými Pešmergami sú dosť vysoké
Zvyšujúce sa straty a problémy v bitke o Mósul už pomaly priznávajú aj iné západné médiá a agentúry – napríklad Reuters, BBC či Daily Mail.
“Zatiaľ sa nám nepodarilo úplne obkľúčiť Mosul. Nie je to však nutné, aby sme dokázali zaútočiť na mesto a oslobodili ho od ISIL. Teroristi sú tvrdým protivníkom, ovládajú strategické vstupy do mesta, dokážu sa rýchlo a pomerne bezpečne premiestňovať a nemáme zatiaľ úplnú kontrolu nad ich pohybom”, oznámil generál Townsend, hlavný veliteľ amerických vojsk v Iraku na tlačovom brífingu.
Generál Townsend bol nútený priznať, že teroristi dokážu do mesta dopraviť posily, zbrane i strelivo. Koaličné sily útočia na teroristov za predpokladu, že je potvrdený vizuálny kontakt, no teroristi sa presúvajú často skryte a využívajú živé štíty z civilného obyvateľstva. Podľa rozviedky sa mnohí teroristi zbavujú svojích brád a dlhých vlasov, aby ich sily koalície mohli ťažšie odhaliť. Na strategických miestach útočia sniperi, samovražední atentátnici, teroristi sú stále vysoko motivovaní.
USA a ich spojenci bojujú voči ISIL už od roku 2014. Dňa 17.10.2016 sa začala dlhoohlasovaná ofenzíva pod vedením USA v Mosule, v útoku sa angažujú najmä iracké sily, Kurdi a zčasti aj Turci, voči tureckej prítomnosti však protestuje aj Irak a aj Kurdi. O útoku na Mósul sa s obavami vyjadril aj prezidentský kandidát Donald Trump, ktorý citoval amerického plukovníka Daniela L. Dawisa. Ten publikoval v National Interest článok s názvom “Why the Battle for Mosul Could Become a Total Disaster”.
V článku americký vojenský odborník tvrdí, že USA sa nechali zatiahnuť do vojny v Iraku, v prípade ak boj o Mosul prehrajú, teroristi zničia proamerickú alianciu a pozície USA v regióne sa značne oslabia.
“Čím dlhšie sa ISIL udrží a čím tvrdšie straty uštedrí jednotkám koalície, tým je pravdepodobnejšie, že regionálne a politické rozdiely medzi zúčastnenými stranami aliancie sa budú prejavovať čoraz markantnejšie” píše doslovne Daniel L. Davis.
Udalosti v Mosule okomentoval aj ruský expert Boris Podoprigor. Podľa jeho slov sa USA rozhodli zorganizovať dôkaz americkej pripravenosti a odhodlanosti bojovať voči terorizmu. Ako ich snahy skončia je otázne, je však podľa Podoprigora náročné predpovedať. Problém je v tom, že Američania opätovne a tvrdohlavo idú po línii konfliktu medzi sunnitmi a šiítmi a to sa im môže vypomstiť, pretože táto stratégia je už značne obohraná. Ak sa tento konflikt rozhorí ešte viac a vstúpia do neho tvrdo Irán i Saudská Arábia, problémy v Mosule sa výrazne znásobia. “Medzi Američanmi nevidím mnoho odborníkov, ktorí by dokázali tento problém koncepčne vyriešiť, môže sa stať že Američania budú naozaj nemilo prekvapení” uzatvára ruský expert.
Tu si môžete pozrieť video k článku: