USA 10. júna 2015 (HSP/Press TV/Foto:TASR/AP)
Kybernetické útoky
Dvaja senátori Spojených štátov vyzývajú Medzinárodný menový fond (MMF), aby zamietol postupy Číny, ktorej cieľom je dosiahnuť, aby sa jüan stal rezervnou menou. Požiadavka senátorov prichádza po nedávnych hackerských útokoch, z ktorých je obviňovaný Peking. Informáciu zverejnila Press TV.
Senátori Charles Schumer a Lindsey Graham zaslali v utorok prezidentke MMF Christine Lagardeovej list, v ktorom ju žiadajú, aby zamietla prijatie jüana do osobitného klubu mien.
Menovaní senátori svoju požiadavku zdôvodňujú tvrdením, že sa nepodarilo uskutočniť potrebné reformy, ktoré mali potvrdiť, že krajina je na medzinárodnej scéne dôveryhodným a spoľahlivým hráčom.
Schumer a Graham tiež spomenuli nedávny hackerský útok, počas ktorého došlo k úniku štyroch miliónov osobných údajov súčasných aj bývalých federálnych zamestnancov USA.
Čína obvinenia z útokov poprela, považuje ich za nepodložené.
Washington zatiaľ Peking z nedávnych hackerských útokov oficiálne neobvinil. Čínsku vládu nateraz obviňujú len bezpečnostní pracovníci a úradníci.
Spojené štáty už dlhé roky obviňujú čínsku vládu a armádu z počítačových útokov s cieľom získať údaje federálnych agentúr. Čína obvinenia považuje za pokrytecké, pretože úniky spravodajskej služby preukázali, že práve samotné USA sú najaktívnejším páchateľom kybernetickej špionáže voči ďalším krajinám.
Medzinárodný menový fond
V súčasnosti existujú len štyri meny, ktoré sa pokladajú za hlavné rezervné meny Medzinárodného menového fondu. Avšak, v najbližších týždňoch by malo dôjsť k neformálnemu stretnutiu rady MMF, ktorá by mala posúdiť, či sa skupina rezervných mien rozšíri.
Hlavnou rezervnou menou MMF je aktuálne americký dolár, euro, britská libra a japonský jen. Dominantnou menou na celom svete je však aj naďalej dolár.