Washington 15. septembra 2017 (HSP/Foto:TASR/AP-Alexander Zemlianichenko, pool)
Ruský prezident Vladimír Putin môže Američanom ďakovať. Aj keď účelom západných sankcií bolo tvrdo zasiahnuť Ruskú ekonomiku, príliš sa im to nepodarilo. Ruské hospodárstvo totiž zažíva prudký vzostup. Najnovšie už aj americkí investori bijú na poplach a vyzývajú vládu USA, aby zrušila sankcie, pretože onedlho sa môže stať, že Rusko bude svetovou potravinovou veľmocou a bude kŕmiť celý svet.
Prednedávnom sme vás informovali o článku na významnom portáli Bloomberg, podľa ktorého sa Rusko stane v blízkej budúcnosti potravinovou superveľmocou, ktorá bude zásobovať celý svet. Veľkú “zásluhu” má na tom globálne otepľovanie, ktoré odstaví jeho konkurentov.
Ďalším faktorom, ktorý môže z Ruska spraviť potravinovú veľmoc sú aj protiruské sankcie západných krajín. A uvedomujú si to taktiež americkí investori, ktorí žiadajú Trumpa, aby sankcie zrušil. Informoval o tom portál isstras.eu
Renomovaný novinár rešpektovaného časopisu Financial Times – Henry Foy upozornil, že napríklad ruský výrobca výrobkov z lososa “ruská akqakultúra” zvýšil objem výroby len do roku 2016 šesťkrát. Predaj pšenice a kukurice vzrástol o 49 %. A to všetko je v pozadí sankcií uložených Západom na Rusko v snahe zatlačiť Moskvu pre Krym a udalosti na Ukrajine v roku 2014.
“Západ preukázal medvediu službu. Sankcie by mali poškodiť Rusko, ale ruské poľnohospodárstvo to dokázalo využiť,” povedal americký investor Jim Rogers, majiteľ akcií spoločnosti Fosagro, ktorá investuje prostriedky do poľnohospodárstva Ruskej federácie. Podľa jeho názoru exportný potenciál Ruska naďalej rastie a spoločnosti investujú peniaze do ruskej ekonomiky.
“O 5 rokov začne fungovať poľnohospodársky sektor v Rusku na plný výkon. Niekto musí povedať Američanom, že sankcie musia byť zrušené hneď teraz, kým sa tu (v Rusku) ešte nesformoval gigantický, ziskový a dobre financovaný priemysel,” zdôraznil Rogers.
O Ruský poľnohospodársky sektor je medzi zahraničnými investormi veľký záujem. A nie je divu, pretože ako hovorí Andrej Gurjev, šéf ruského veľkého výrobcu hnojív “Fosagro”, pre ruské poľnohospodárstvo nastalo obdobie prosperity. V Rusku sú ako hovorí obrovské zdroje pre rozvoj potravinárskeho priemyslu. “Rusko bude kŕmiť celý svet,” podporil Rodgersovu myšlienku Gurjev. Na záver dodal, že keď si Európa konečne uvedomí, že Rusko je schopné pokryť svoje potravinové potreby svojou produkciou, investori sa budú pozerať na Rusko úplne inak.
Samuel Gdovin