Kyjev 24. septembra 2016 (HSP/Foto:TASR/AP-Irina Gorbaseva)
Kongres USA prijal zákon o umožnení dodávok smrtiacich zbraní na Ukrajinu, no podľa ukrajinského politológa Andreja Zolotareva, riaditeľa centra “Tretí sektor”, táto pomoc nebude mať výraznejší vplyv na činnosť ukrajinskej armády. Ako píše rusvesna.su, podľa mienky ukrajinského politológa aj tak žiadne dodávky zbraní a munície zo strany USA do konca roka nedorazia
“Čo potrebuje ukrajinská armáda? M-4 namiesto Kalašnikovov? To nám určite nepomôže. Útočné pušky M-4 získali Gruzínci, a ako sa to prejavilo na bojaschopnosti gruzínskej armády? Alebo nám dodajú protitankové a letecké zbrane, ktorých máme aj tak dostatok? Ukrajinská armáda by potrebovala prostriedky rádioelektronického boja, pomoc pri budovaní a prevádzke komunikačných veliteľských centier, potrebuje letectvo. Je viac ako zrejmé, že tieto zbrane ukrajinská strana nezíska,” uvádza ukrajinský politológ Andrej Zolotarev.
Podľa slov Andreja Zolotareva, ukrajinská armáda získala z USA pomoc vo výške 300 miliónov USD. Afganistan získal pomoc vo výške 17 miliárd USD a Izrael ráta s americkou pomocou vo výške 38 miliárd USD. Podľa Zolotareva je to jasný dôkaz, že USA nepovažujú vyzbrojovanie ukrajinskej armády za prioritnú tému.
Zolotarev poukázal aj na to, že ak USA poskytnú Ukrajincom protitankové a protiletecké zbrane, bude potrebné vycvičiť aj dostatok posádok, ktoré budú tieto systémy ovládať, čo nie je jednoduchá záležitosť. Takisto zásobovanie snajperskými puškami je problematické, pretože EÚ blokuje možnosť Ukrajiny reálne získať z územia EÚ snajperské zbrane. Viacerí európski lídri a odborníci sa obávajú situácie, že sa k týmto zbraniam dostanú cez Ukrajinu aj zločinecké kruhy, prípadne teroristi, ktorí by tieto zbrane mohli využiť proti cieľom na území EÚ.