Al-Tanf 19. mája 2017 (HSP/Foto: TASR/AP-Ismail Coskun, IHA via AP)
Americké lietadlá napadli konvoj Iránom podporovaných militantov v blízkosti mesta al-Tanf v juhovýchodnej Sýrii, čo je prvý konflikt medzi týmito zložkami od času, ako sa americká armáda vrátila do regiónu pred takmer tromi rokmi
K útokom došlo na mieste, kde na sýrske opozičné sily podporované USA prednedávnom útočili sýrske a ruské lietadlá pri hlavnej ceste, ktorá spája Damask s Bagdadom. Počas týždňa sa iracké šiítske milície postupne dostali až k základni v blízkosti al-Tanf pri sýrsko-iracko-jordánskej hranici.
Sily milícií sa údajne stretli s militantnou skupinou Maghawir Al-Thawra podporovanou Pentagonom (predtým známa ako Nová sýrska armáda), ktorá volala na pomoc proamerickú leteckú podporu. “Oznámili sme koalícii, že nás v tejto chvíli napadli sýrske armády a Iránci a koalícia prišla a zničila postupujúci konvoj,” uviedli pre agentúru Reuters. Americká armáda sa vyjadrila, že útoky boli zamerané na zastavenie boja proti militantom a na ochranu bojovníkov, ktorých podporuje “mnoho mesiacov” počas celej občianskej vojny v boji proti IS.
Tento konflikt podčiarkuje zložitosť rýchlo sa meniacich bojových polí Sýrie a Iraku, kde sa rozdrvená opozícia usiluje udržať krajinu, IS sa oslabuje a sily spojené s Bašárom Assadom sú na vzostupe. Opozičné jednotky v oblasti sú naďalej podporované CIA. Okrem boja proti IS tvoria aj akúsi ochrannú hrádzu proti silám podporovaným Iránom, ktoré prešli z Iraku a výrazne pomohli Assadovi. Vo štvrtok podľa iránskej tlačovej agentúry Fars bolo presunutých okolo 3000 členov Hizballáhu do al-Tanf.
“Konvoj, ktorý kráčal po ceste, nereagoval na viaceré spôsoby varovania, aby nešiel príliš blízko ku koaličným silám v al-Tanf,” vysvetlil príčiny útoku minister obrany USA James Mattis a dodal, že útok neznamená, že by sa USA viac angažovali v občianskej vojne v Sýrii. “Nezvyšujeme našu úlohu v sýrskej občianskej vojne, ale budeme brániť naše jednotky. Budeme sa brániť, ak ľudia robia agresívne kroky proti nám. A to je už dlho naša politika.”
Washington sa obáva, že Irán vyčistí koridor, na ktorý sa zameral obrátením sa asi 140 míľ na juh oslobodzovaním miest Mayadin a Deir ez-Zor, čím by sa takto dostal k Damasku a k libanonským hraniciam (viac pozri v tomto článku). Preto americkí velitelia plánujú presunúť sily do tejto oblasti, čo však Irán považuje za hrozbu.