V blízkej budúcnosti sa mestské nepokoje a konflikty môžu stať v USA veľkým problémom a vojenské jednotky i špeciálne jednotky polície budú musieť vedieť v týchto konfliktoch úspešne zasahovať. “Boj v meste patrí k najťažším druhom bojov a scény z Bagdadu sa veľmi rýchlo môžu stať v USA realitou. Polícia a armáda o tom vedia, a snažia sa nič nenechať na náhodu” píše vo svojom článku autor.
Destabilizovať situáciu v mestách môžu imigranti, nelegálni migranti, teroristi, politickí aktivisti, ktorí burcujú do protestov, môžu vzniknúť rasové nepokoje. Situácia môže vyústiť do obrovského výbuchu deštrukcie a nenávisti, mestá môžu byť blokované a destabilizované, pričom ak sa nepodarí relatívne rýchlo dostať situáciu pod kontrolu, hrozí že sa požiar vzbúr a revolty rozšíri po celých USA.
Max Slavo pripomína, že v posledných rokoch sa uskutočnilo niekoľko špeciálnych cvičení amerických vojenských jednotiek i jednotiek Národnej gardy, ktoré nacvičovali simulované akcie boja v amerických megapolisoch, spoluprácu s políciou, scenáre boja s teroristami v čase ekonomickej krízy a pod. Nacvičovali sa aj techniky nútenej internácie obyvateľstva v zberných táboroch, pripravovali sa postupy a systém zásobovania obyvateľstva v podmienkach občianskej vojny.
Autor píše, že mnohí Američania žijú na hrane ekonomického prežitia, v prípade ozbrojenej revolty už nemajú čo stratiť. Ak vznikne ekonomická nestabilita, všetky americké megametropoly budú zápasiť s rovnakými prostriedkami. Polícia a armáda budú musieť veľmi tvrdo a rozhodne jednať, aby situáciu zvládli, ináč sa mestá ako New York, Los Angeles, Chicago, Houston, Pittsburg a pod. stanú požiarom, ktorý zapáli celé USA.
V článku potom Max Slavo venoval podrobnejšiu pozornosť cvičeniu Vigilant Guard 2010, v ktorom americkí vojaci nacvičovali boj proti skupinám amerických ozbrojených obyvateľov. S odvolaním sa na portál Public Intelligence potom autor článku informoval o cvičení na vojenskej základni Lewis-McChord pri Washingtone, kde cvičili malé jednotky americkej armády systém získania kontroly v mestách za každú cenu.
Ako inštruktori pôsobia pre americkú políciu a armádu aj odborníci zo špeciálnych jednotiek. Napríklad major John Spencer, bývalý inštruktor amerických Rangers píše: ” Každoročne sa zvyšuje počet obyvateľov v mestách, geometrickým radom sa zvyšuje počet megapolisov. Polícia a armáda nie je dostatočne pripravená zvládnuť situáciu v mestách, ak sa situácia vymkne kontrole. Nemáme dostatok skúsených jednotiek a príslušníkov polície a armády, ktorí by dokázali násilnej destabilizácii zabrániť.”
“Počas celej histórie sa ozbrojené sily vždy snažili vyhnúť bojom v mestách. Boje v mestách predstavujú najnáročnejší spôsob boja a vždy sa tieto boje nesú v znamení veľkých strát. Vojenské sily musia získať návyky a tréning, aby dokázali v týchto bojoch úspešne zasahovať” uviedol major John Spencer.
Bývalý náčelník štábu pozemných vojsk USA, generál Milley uviedol, že v minulosti armáda častejšie zasahovala v otvorenom priestore, stratégia boja v mestách sa špeciálne nenacvičovala. Sitácia sa však radikálne mení. Boje v megapolisoch sa môžu stať realitou a armáda USA stále nie je schopná úspešne v podmienkach mestských bojov existovať.
Generál Milley okrem toho uviedol, že v rámci NATO Urbanization Project sa simuloval fiktívny konflikt v megapolise v roku 2035. Pri cvičení sa mala americká vojenská brigáda prebojovať do centra mesta, viesť úspešné bojové operácie proti silám miestneho odporu a získať mesto opätovne pod svoju kontrolu. Simulácia ukázala, že americká brigáda nedokázala situáciu stabilizovať, utrpela vysoké straty, rovnako ako civilné obyvateľstvo a teroristi.
Americkí stratégovia momentálne skúmajú mestské boje v najnovšej histórii. Sarajevo (1992 – 1995), Mogadisho (1993), Groznyj (1994-1995 a 1999-2000), Bagdad (2003), Fallúdža (2004). Nachr al Bared v Libanone (2007), Doneck 2014-2015. Cenné skúsenosti získali z postupu ruských vojsk v Groznom a vo Fallúdži.
Americký dôstojník a špecialista Amos Fox, ktorý na americkej vojenskej akadémii vo West Pointe prednáša tematiku mestských bojov vychádza najmä z ruských skúseností v Groznom a izraelských skúseností v okupovaných oblastiach Gazy. Momentálne rozoberá ruskú a sýrsku taktiku v Aleppe, ktorú z vojenského hľadiska hodnotí ako nesmierne úspešnú a ako pozitívum vníma aj minimum strát medzi civilným obyvateľstvom. Nová americká stratégia boja v meste ráta s využitím dronov, kotlami a parcelizáciou celej aglomerácie i s násilnou internáciou obyvateľstva vo vybraných táboroch.
Americkí experti sa obávajú najmä teroristických útokov. Existujúce “no go zóny” v niektorých európskych metropolách sú pre nich mementom,
Američania nechcú, aby situácia v amerických mestách dospela až to takéhoto stavu, džihádistov považujú za obrovskú hrozbu pre USA.
Podľa amerických odborníkov sú teroristi v Sýrii a Iraku majstrami taktického boja v meste. Ak ich skúsenosti získajú aj bojovne naladení obyvatelia megapolisov v USA, ktorí majú dostatok zbraní a munície, bude to pre USA znamenať obrovský problém. V mestských bojoch v USA sa pravdepodobne nebude dať využiť technická prevaha ťažkých zbraní.
V amerických podmienkach nebude môcť americké letectvo napríklad podnikať kobercové nálety na obytné štvrte, ako to robí v posledných mesiacoch v irackom Mosule a robilo vo Fallúdži v roku 2007, či svojho času vo Vietname. Aj keď cynici hovoria, že u Američanov nie je nič vylúčené, dôkazom sú Nagasaki a Hirošima, ktoré USA zničili, keď sa už vojna chýlila ku koncu.
Mnohí kritici a nepriatelia USA tvrdia, že v prípade vnútorného konfliktu v USA nie je ani tak dôležité kto nakoniec vyhrá, dôležité je len to, aby uvedený vnútorný konflikt v USA trval čo najdlhšie a bol čo najviac krvavý.
Video si môžete pozrieť tu
https://youtu.be/rb9ZV_eFd3I