Dňa 3.5.2017 sa stretne Vladimír Putin s tureckým prezidentom Erdoganom v Soči. Od tejto návštevy očakávajú viaceré krajiny nové stimuly pre Blízky východ. Podľa informácií bývalého šéfa tureckého vojenského spravodajstva Ismaila Haki Pekina by mali tieto stimuly pomôcť Ankare v rokovaniach s Washingtonom o Sýrii. K stretnutiu Putina a Erdogana sa vyjadrilo pozitívne viacero tureckých politikov, ktorí sú presvedčení, že rusko-turecký dialóg bude konštruktívny a jeho hlavným bodom bude úspešný boj proti terorizmu.
Strany môžu mať rôzne postoje k viacerým témam, očakáva sa však, že Putin a Erdogan nájdu spoločnú reč a zabránia humanitárnej katastrofe v Sýrii. Turci sa stavajú negatívne k americkým plánom zmeny hraníc, otázka slobodného Kurdistanu je pre Turkov neprijateľná. Ďalší dôležitý cieľ pre Turkov je zabrániť Iránu posilniť politické i ekonomické pozície v regióne.
Turecko by malo prehĺbiť svoju spoluprácu s Ruskom, takisto by nemalo bazírovať na odchode Bašára Asada a Turci by mali začať uvažovať nad svojimi kontaktami s USA, ktoré nie sú pre Turecko výhodné. Spolupráca s Moskvou by znamenala rozšírenie tureckej iniciatívy.
USA a Izrael sledujú vlastné ciele, ktoré sa nesú v znamení narúšania medzinárodných dohôd a zmlúv. Útočia bez vypovedania vojny a bez mandátu OSN na sýrskom územi, pričom bezprecedentne narúšajú sýrsky vzdušný priestor a útočia na sýrskych vojakov, bojujúcich proti teroristom. Tieto útoky, ktoré pomáhajú “umierneným teroristom”, de facto dokazujú kontakty Izraela a USA s teroristami. S takýmto vyhlásením už v minulosti vystúpil aj sýrsky prezident Bašár Asad.
Washington pokračuje aj pod vedením nového prezidenta vo svojich geopolitických plánoch s cieľom preformátovať Blízky východ. Sýria je pre Rusko kľúčovým faktorom a ruský prezident Vladimír Putin s určitosťou Sýriu americkým jastrabom neprenechá.
Olga Mozesova