Damask 15. októbra 2017 (HSP/Pravda/Foto:TASR-Syrian Civil Defense White Helmets via AP)
Portál Pravda uviedol materiál Dmitrija Nersesova, v ktorom sa autor venoval zmene amerických priorít v riešení sýrskej otázky.
V Sýrii a Iraku sa stretli v boji proti terorizmu záujmy dvoch medzinárodných koalícii. Prvú koalíciu predstavuje Rusko, Turecko a Irán, druhú koalíciu množstvo štátov v čele s USA.
Obe koalície majú minimálne jeden spoločný cieľ a tým je likvidácia ISIS. Rusko, Irán a Turecko sledujú tento cieľ metodicky a dôsledne, čo sa nedá povedať o USA a ich spojencoch.
Donald Trump tvrdí, že USA vnímajú zničenie ISIS ako prioritu v Sýrii a Iraku. Pokiaľ sa nestal prezidentom Donald Trump, pozícia USA bola iná. Američania požadovali odchod legitímneho prezidenta Bašára Asada a až po odchode Asada chceli Američania porozmýšľať o boji proti ISIS.
Keď Donald Trump informoval o zmene amerických priorít v Sýrii, mnohí sa naivne domnievali že to bude znamenať spoločný postup Ruska a USA proti teroristom. Takýto krok by bol logický, no Američania majú iné geopolitické ciele, takže takýto krok sa nepodarilo uskutočniť a situácia sa začala vyvíjať inakšie. Dôvodom boli úspešné ruské diplomatické aktivity, ktoré vyvrcholili rokovaniami v Astane. Tieto rokovania oslabili americký diplomatický vplyv na riešenie situácie v Sýrii.
Washington veľmi neochotne pristúpil k spolupráci s ruským letectvom. Žiadna koordinácia a spoločné akcie sa neuskutočnili. Američania, ktorí strácali kontrolu aj nad bojovým poľom, pokračovali v politike akoby omylných útokov na pozície vládnych sýrskych síl či Hizballáhu.
Proti Rusku Američania neútočili, útok Tomahawkami na vojenské letisko al-Shayrat kvôli údajným útokom sýrskych vládnych síl chemickými zbraňami v Idlibe v apríli 2017 (celý útok chemickými zbraňami si Američania vymysleli ako zámienku aby mohli zaútočiť na sýrske vládne sily) sa skončil katastrofou. Len 23 amerických rakiet z 59 doletelo do cieľa. Letisko po pár dňoch opäť obnovilo svoju bojovú prevádzku.
Útok na letisko al-Shayrat nemal vplyv na intenzitu ruských leteckých útokov. Američania však lietali nad sýrskym územím, kde nemali čo robiť, a tak situácia nakoniec vyvrcholila v tom, že Rusko zvýšilo úroveň svojej protivzdušnej obrany v Sýrii, takže v posledných mesiacoch už Američania a Izraelci drzo nenarušujú vzdušný priestor Sýrie.
Vývoj pokračuje aj naďalej v znamení amerických neúspechov. Sýrske vládne sily a ich spojenci veľmi úspešne likvidujú teroristov ISIS, ktorú časť ruských odborníkov otvorene označuje ako zástupnú armádu USA. Američania sú znepokojení rýchlosťou, akou sýrske vládne jednotky oslobodzujú Sýriu, pretože to nevyhovuje ich geopolitickým záujmom.
Ruské ministerstvo obrany a ruskí vojenskí odborníci už otvorene uvažujú, či Američania naozaj sledujú cieľ likvidácie ISIS. Oddiely ISIS sa totiž bez problémov pohybujú po územiach pod kontrolou USA, pri mŕtvych teroristoch sa nachádzajú koristné americké zbrane (najmä protitankové a protivdušné prenosné zbrane) a materiál. Smrť generála Valerija Asapova pri Deir ez-Zor pripisujú ruskí odborníci Američanom, ktorí poskytli presné koordináty teroristom, takisto z pokusu zajať skupinu 29 ruských vojenských policajtov Rusi podozrievajú americkú CIA.
Američania nedokázali na ruské otázky presvedčivo odpovedať. V posledných dňoch Američania vyšli s novou iniciatívou, ktorá sa nesie v znamení, že len Američania sú schopní naniesť rozhodujúci úder proti teroristom, pretože Rusi a Sýrčania nepostupujú dostatočne razantne a rýchlo. Američanom ide o to, udržať svoj vplyv na východ od Eufratu, kde im ostala už len zástupná armáda z Kurdov a zvyšky rozbitých bánd “umiernenej opozície”.
Pripomíname, že posledné protiútoky teroristov voči vládnym silám v oblasti Deir ez-Zor sa uskutočnili vďaka prísunu posíl z Američanmi kontrolovaných území. Tieto protiútoky naozaj dokázali spomaliť v niektorých prípadoch ruský a sýrsky postup, teroristi však zaplatili vysokú cenu.
Ruské a sýrske spravodajské orgány už zistili, že v smrti generála Asapova zohrala dôležitú organizáciu teroristická organizácia Jabhat an-Nusra. S touto organizáciou udržiavajú Američania stále príliš priateľské kontakty a odmietajú dôkazy o zločinoch proti civilistom, ktorých sa táto banda dopustila. Rusi preto prikročili k cielenej likvidácii celej bandy a ruské letectvo začalo dôrazne likvidovať všetky oporné body i vojenskú silu tejto teroristickej bandy.
Američania teda výrazne oslabili svoj boj proti teroristom na východe Sýrie a práve naopak, teroristi získavajú možnosť útočiť proti sýrskym vládnym silám a ich spojencom, získavajú z územia Iraku pod kontrolou americkej koalície nové zbrane a posily.
Vyzerá to tak, že Američania už nemajú ako hlavný cieľ likvidáciu ISIS, ale hlavnou prioritou Američanov v Sýrii sa stalo zabrániť Rusku posilniť ruský vplyv a zabrániť Asadovi oslobodiť celé územie Sýrie pod legitímnou vládou Damasku.