O potrebe nového dialógu s Ruskom hovoril Herbert McMaster, špeciálny poradca amerického prezidenta Donalda Trumpa pre otázky štátnej bezpečnosti V interview pre CNN Herbert McMaster uviedol, že Biely Dom rieši momentálne tri hlavné ciele. V prvom rade musia USA zabrániť destabilizačným krokom Ruska v Sýrii, pritom však Američania musia riešiť problémy s Ruskom veľmi opatrne, pretože Rusko je jadrová veľmoc. Rusko a USA by si podľa Herberta McMastera mali sadnúť za rokovací stôl a hľadať riešenia, ktoré by vyhovovali obom krajinám.
Bližšie informácie o prejave McMastera publikoval aj portál sputniknews.
Prejav Herberta McMastera predstavuje odpoveď USA na obvinenie zo strany Ruska, pri ktorom Sergej Rudskoj, šéf ruského Operačného veliteľstva generálneho štábu ozbrojených síl RF obvinil členov amerických tajných služieb zo zinscenovania útoku na 29 ruských vojenských policajtov v provincii Idlib, v blízkosti Hama. Pri tomto útoku sa ruskí policajti a sýrski vojaci niekoľko hodín bránili pred teroristami, kým sa im podarilo dostať z obkľúčenia.
Rusi a Sýrčania potom nemilosrdne zničili skupinu sýrskych teroristov Al Kaidy, ktorá sa snažila ruských vojenských policajtov zajať. Časť teroristov sa dostala do zajatia a pri výsluchu potvrdila, že za útokom stáli členovia amerických tajných služieb, Rusi poukázali na to, že teroristi priamo komunikovali s americkým spravodajským centrom v Katare.
Americkí vojaci sa od činnosti tajných služieb dištancujú a demonštrovali svoju pripravenosť k ďalšej spolupráci s Ruskom. Podľa slov plukovníka Ryana Dillona, Rusko a USA majú k dispozícii priamu telefónnu linku medzi oboma stranami, aby dokázali predchádzať možným incidentom. Ruskí a americkí vojaci sa už stretli a vyjasnili si svoje pozície, pričom garantovali z oboch strán pokračovanie útokov namierených proti ISIS.
Podľa viacerých ruských analytikov americká pozícia v Sýrii nie je dobrá. Ak naozaj existujú kontroverzie medzi Pentagonom a CIA a Pentagon nevedel nič o útoku iniciovanom americkými tajnými službami, svedčí to o rozkole v americkom tábore. Ak Američania len kamuflujú, a žiadajú obnoviť dialóg, potvrdzuje to fakt, že situácia sa nevyvíja tak, ako si predstavujú.
Zaujímavé sú slová, ktoré uviedol turecký prezident Erdogan. Ten otvorene v posledných dňoch kúpil ruský protilietadlový systém S-400 a vysmial sa z amerických pokusov zabrániť tureckej kúpe tohto ruského systému. V interview pre agentúru Reuters Erdogan uviedol, že Rusko a Sýria spoločne pokračujú v stabilizácii situácie v Sýrii, pričom Rusi zabezpečujú situáciu mimo Idlibu, priamo v Idlibe vykonávajú svoje aktivity Turci.
Turecký prezident Erdogan potom uviedol, že spolu s ruským prezidentom Vladimírom Putinom sa pri najbližšom avizovanom stretnutí dňa 28. 9. 2017 chystá posúdiť ďalšie kroky, potrebné k riešeniu situácie v Sýrii. Erdogan doslovne povedal, že “Rusko a Turecko spoločne a navždy zlikvidujú teroristov v Sýrii a zabezpečia mier tejto ťažko skúšanej krajine”. Ani slovo o USA a ich predstavách z úst tureckého lídra nezaznelo, čo má takisto zrejmú vypovedaciu hodnotu. Pritom netreba zabúdať, že turecká armáda patrí k najlepším a najpočetnejším kontingentom NATO.
Podľa doktora politických vied Michaila Alexandrova, experta Centra vojensko-politického výskumu z MGIMO v Moskve je viac ako zrejmé, že situácia v Sýrii sa nevyvíja tak, ako by si Američania predstavovali.
Aj v minulosti Američania neustále žiadali o možnosť viesť partnerský dialóg s Ruskom, keď Rusko a sýrske jednotky likvidovali americkú zástupnú armádu v Aleppe. Cieľom Američanov bolo v takýchto prípadoch spomaliť ruské aktivity a zabrániť, aby Rusko dosiahlo rýchle víťazstvo.
Situácia na fronte v Sýrii je momentálne pre teroristov ISIS a Al Kaidy katastrofálna a Američania to dobre vedia. V prípade, ak by sa americké plány darili, žiadne návrhy na dialóg by z americkej strany nezazneli. Podľa Alexandrova si netreba o Američanoch robiť žiadne ilúzie, potrebujú len získať čas, aby upevnili svoje postavenie a prišli s ďalším destabilizujúcim plánom voči Rusku a Asadovi. Preto treba práve teraz ešte pritvrdiť ruské a sýrske aktivity a čo najskôr teroristov eliminovať.
Michail Alexandrov okomentoval aj načasovanie amerických snáh nadviazať dialóg s Ruskom ohľadne Sýrie. Podľa jeho slov Američania potrebovali zajať 29 ruských vojenských policajtov. Sieť by potom zaplavil materiál s týranými ruskými vojakmi, čo by znamenalo pokles Putinovho ratingu.
Teroristi by ruských rukojemníkov využili na presadzovanie svojich cieľov, napríklad k prepusteniu teroristov zo sýrskych väzníc, odchodu Rusov z niektorých strategických pozícii, spomalenie alebo zastavenie vojenských operácii. Ruskí vojenskí policajti o takomto scenári samozrejme vedeli a doslovne bojovali na život a na smrť, pretože zajatie neprichádzalo do úvahy. Poškodilo by nielen ich, ale aj Rusko.
Podľa Alexandrova ruskí vojenskí predstavitelia práve kvôli tomuto zákernému plánu vystríhali Američanov, že ak budú v podobných aktivitách pokračovať, stanú sa cieľom ruských útokov (nasledovalo by handlovanie smerujúce k výmene zajatých Rusov a Američanov). Informácia smerovala aj k príliš aktívnym Kurdom, ktorí sa cítia byť s americkou podporou na koni. Ak sa budú opakovať kurdské útoky na sýrske vládne sily na východnom brehu Eufratu, nasledovať bude tvrdá odpoveď Ruska, Sýrie a najmä Turecka, z ktorého majú Kurdi oprávnené obavy.
Michail Alexandrov potom znova uviedol, že Američania dobre vedia, že v Sýrii prehrávajú a preto bazírujú na diskusiách a rozhovoroch, len aby spomalili ruský postup. Alexandrov takisto okomentoval aj Erdoganove slová z ktorých je zrejmé, že sa Idlib čoraz viac dostáva do tureckej sféry vplyvu.
Podľa Michaila Alexandrova Turci majú momentálne problém, pretože pred niekoľkými týždňami tvrdili, že proturecké skupiny neopustia hranice Idlibu, Turkami kontrolovaná Islamská strana Turkestanu sa však na príkaz amerických tajných služieb útoku na skupinu 29 ruských vojenských policajtov zúčastnila.
To znamená že Turci nemajú situáciu v Idlibe pevne vo svojich rukách a Američania sú v Idlibe stále aktívni. Na stretnutí Vladimíra Putina a Erdogana si obaja lídri budú musieť tieto skutočnosti vyjasniť a Alexandrov uviedol, že nevie presnejšie určiť, akým spôsobom sa bude Erdogan vykrúcať.
Čo však Rusko a Turecko v určitej miere spája je vzťah ku Kurdom. Kurdi sa rozhodli vsadiť na Američanov a rozhodli sa pokračovať v boji proti Bašárovi Asadovi. Kurdi plnia americké rozkazy a snažia sa zastaviť postup regulérnych sýrskych síl na ľavom brehu Eufratu, to sa im však môže stať osudné. Navyše Kurdi opustili vlastné územie a na americký príkaz pôsobia na území s arabským obyvateľstvom, ktoré Kurdov nenávidí aj kvôli ich vzťahom s Izraelom.
Podľa Alexandrova Kurdi by nemali zabúdať na skutočnosť, že za chrbtom majú Turkov a Irán. Rusko už raz pred niekoľkými mesiacmi pustilo Turkov z reťaze a Turci zaútočili na kurdské pozície na severe Sýrie. Vtedy sa kurdské aktivity veľmi rýchlo stlmili a Kurdi boli ochotní sadnúť si za rokovací stôl. Ak sa Putin a Erdogan dohodnú, Turkom sa uvoľnia ruky a budú môcť voľne reagovať, Kurdov očakáva množstvo nepríjemností (samozrejme okrem proamerických Kurdov, existujú aj proruskí a proiránski Kurdi).
Michail Alexandrov uviedol, že podľa jeho slov je možné rátať aj s možnosťou, že Donald Trump bude blufovať a znova zaútočí Tomahawkami alebo letecky na pozície sýrskych vládnych síl. V takomto prípade by mali Sýrčania a Rusi reagovať maximálne tvrdo a naniesť brutálny a likvidačný útok na proamerické skupiny “umiernenej opozície i ISIS”.. To zapríčiní, že sa Američania takisto veľmi rýchlo upokoja a začnú sa korektnejšie správať. Slušné jednanie považujú Američania za znak slabosti, rozumejú len hrubej sile.
Podľa slov plukovníka ruského letectva Vladimíra Karjakina, ktorý prednáša na Vojenskej univerzite Ministerstva obrany, vyhlásenia Herberta McMastera o potrebe obnoviť dialóg s Ruskom sú jednoznačne svedectvom ruských úspechov na sýrskom fronte.
Američania strácajú svoje pozície a snažia sa momentálne zistiť nakoľko pevné sú pozície a zdroje Ruska. Ak bude Rusko potrebovať doplniť svoje zdroje, znamená to, že ruskí predstavitelia vstúpia do dialógu s Američanmi. Ak však je zdrojov dostatok, dialóg zahrajú ruskí predstavitelia do stratena a budú pokračovať v likvidácii americkej zástupnej armády.
Netreba zabúdať na to, že ak príde k zničeniu ISIS a “umiernenej opozície” bude to znamenať totálny krach americkej politiky na Blízkom východe. Washington sa samozrejme takéhoto scenára obáva a urobí všetko preto, aby sa takýto scenár neuskutočnil.
Podľa Vladimíra Karjakina je možné očakávať v najbližšom období diplomatické iskrenie medzi Moskvou a Washingtonom. Rozhovory medzi oboma krajinami budú určite koncipované v širokom duchu a súčasťou rokovaní bude aj otázka sankcií či Ukrajiny. Ak Američania do takéhoto dialógu nepôjdu, čaká ich v Sýrii krach. Porážka Američanov v Sýrii bude po amerických neúspechoch so Severnou Kóreou ďalším potvrdením faktu, že USA už nie sú žiadnou superveľmocou, ale len jednou z krajín multipolárneho sveta s množstvom problémov.
Andrej Polunin