Prekvapujúco sebakriticky článok priniesol slovenský mainstreamový portál HNonline, v ktorom sa píše o obrovských obetiach amerického a britského bombardovania v irackom Mosule. Kritika bola vrhnutá aj na západné mainstreamové média :
“Krvavé oslobodenie prešlo bez povšimnutia na rozdiel od dobývania povstaleckej časti Aleppa, ktoré vrcholilo zhruba v rovnakej dobe ako prvá fáza mósulskej operácie. Kým Aleppo vyvolávalo v západných médiách veľké emócie a neustále obviňovanie z masakrov civilistov ruskými bombardérmi či sýrskou delostreľbou, udalosti v Mósule nechali tlač vyslovene chladnými,” píše sa v článku.
Britský denník The Times zverejnil výťah zo správy založenej na údajoch londýnskej monitorovacej skupiny Airways, britského ministerstva obrany, amerického Pentagonu a mimovládnych organizácií, ktoré v Mósule pôsobia.
Celkovo je zatiaľ doložených 8 600 ľudí, ktorí boli zabití americkým a britským bombardovaním a irackými delami. Experti predpokladajú, že číslo ešte vyskočí vyššie, prinajmenšom na desať tisíc.
Celkovo však mohlo v Mósule zahynúť až 40-tisíc civilistov, zatiaľ totiž nie je jasné, koľko mŕtvych majú na svedomí bojovníci Islamského štátu.
V tomto ohľade by išlo o najkrvavejšiu mestskú bitku od druhej svetovej vojny. Iračania a ich spojenci Mósul dobývali v duchu slávneho výroku z časov vietnamskej vojny: “Táto dedina musí byť zničená, aby bola zachránená.”
Samuel Gdovin