„Rusko demonštratívne vypálilo salvu okrídlených rakiet na ozbrojencov Islamského štátu z malých lodí vzdialenej Kaspickej flotily a nie z veľkých bojových lodí, ktoré sa nachádzajú blízko sýrskych brehov. Tým Moskva jasne dala najavo, že vlastní také zbrane, ktoré nemá nik iný na svete – ani americké námorníctvo,“ vysvetľuje autor článku Robert Caskey.
Poukazuje na to, že americký prezident Barack Obama sa posledné dva roky zaoberal tým, že sa snažil presvedčiť svet, že Rusko je slabé a nedokáže rázne zakročiť v Sýrii a celá jeho diplomatická stratégia nie je účinná. „Avšak sýrska kampaň Vladimíra Putina sa premenila na „výstavu“ nových moderných a veľmi účinných zbraňových systémov a naznačila Bielemu domu, aké straty môže zapríčiniť ruská armáda americkým ozbrojeným silám a ich spojencom,“ prízvukuje novinár.
„Medzitým kvôli Obamovej ľahostajnosti a tomu, že sa zrieka tých dohôd, ktoré USA majú v zahraničí, sa zistilo, že americká armáda nie je pripravená na vojenské operácie a zaostáva za niektorými krajinami. Ruské letecké údery veľmi prekvapili amerických vojenských analytikov. Rusi demonštrovali, ako sa vykonávajú skutočne účinné letecké útoky. Zdroje z vojenského letectva USA uvádzajú, že ruské lietadlá sú schopné vykonať najviac 20 letov denne, avšak v skutočnosti je to úplne inak. Ruské ministerstvo obrany uviedlo, že ruské letectvo v priebehu jedného dňa uskutočnilo 88 bojových letov a zlikvidovalo 86 cieľov,“ pripomína Robert Caskey.
Poukazuje na to, že Rusko využilo iba malé vojenské lode, ktoré sa nachádzajú na základni v Kaspickom mori. „Rusi vypálili úplne nové okrídlené rakety Kalibr NK a zasiahli ciele v Sýrii vzdialené 1,5 tisíce kilometrov. Tieto rakety, ktoré dávajú Rusom do rúk také esá, ktoré nemá ani vojenské námorníctvo USA, boli odskúšané ešte v r. 2012. Prečo Rusi vypustili tieto rakety z obrovskej vzdialenosti, keď majú veľkú flotilu pri sýrskych brehoch? Jednoducho ukázali Obamovi a budúcim potenciálnym nákupcom zbraní – čo všetko majú, a čo dokážu,“ zdôrazňuje americký novinár.
Pripomína, že v období, keď na čele Ruska stojí Putin, Rusko značne posilnilo všetky druhý vojsk – pozemné, letecké a námorníctvo s tým, aby v ničom nezaostávali za západnými či americkými – čo sa týka kvality, bojových schopností a palebnej sily. Prízvukuje, že Rusko všetky otázky čo sa týka modernizácie a posilnenia armády berie oveľa vážnejšie, ako súčasné vedenie USA.
Eugen Rusnák