Pokiaľ ide o to, kto a prečo skutočne zbezočivel, tak my nemáme ani najmenšie pochybnosti, že zbezočiveli práve americkí chránenci, kadejaké „Biele prilby“ a rôzni opozičníci, vrátane tých vôbec najväčších, čo kontrolujú Chán Šajchún. Domnievam sa, že vzhľadom na dnešný brífing o tom nebude pochybovať nikto. Popri všetkých pochvalných slovách vedúcich Misie OPCW o vyšetrovaní prípadov pravdepodobného použitia chemických zbraní v Sýrii, z hľadiska spolupráce s nevládnymi organizáciami – aspoň tak sa to prezentuje v správe – títo ľudia skrývali dôležité vecné dôkazy: fragmenty munície, ktoré sa našli v kráteri po výbuchu. A čo na to ich americkí patróni? Napomenuli ich? Podľa všetkého nie, lebo o niekoľko dní tieto krátery jednoducho zaliali cementom.
Vysvetlenia, ktoré sme počuli na brífingu (že bolo treba súrne obnoviť vozovku), sú smiešne. Ťažko pochopiť, ako ľudia ozdobení šedinami a poučení životnými skúsenosťami, ktorých tu všetci vychvaľujú ako obrovských profesionálov, môžu uveriť takejto zvrátenej logike alebo sa tváriť, že tomu veria. Absolútne zbezočiveli práve opozičníci a pridružené nevládne organizácie, pretože nehanebne zničili dôležité vecné dôkazy, súc si vedomí, že americkí „patróni“ im budú kryť chrbát, čo vlastne pozorujeme aj teraz.
Radi by sme obrátili vašu pozornosť na to, že pokiaľ ide o utajovanie pravdy, naši americkí kolegovia v súčasnosti vari nemajú konkurenciu. Ctený stály predstaviteľ USA K. Ward vo svojom vystúpení znova spojil americký vojenský útok na leteckú základňu Šajrát s incidentom v Chán Šajchúne. Ako je známe, mandát Misie Organizácie pre zákaz chemických zbraní zaväzuje Misiu navštíviť všetky miesta, ktoré súvisia s vyšetrovaním incidentu s chemickými zbraňami. A pretože Američania dnes opätovne túto súvislosť verejne potvrdili, logika veci hovorí, že k takejto návšteve malo dôjsť už dávno.
Tým väčšmi, že Sýrčania poskytli všetky nevyhnutné záruky bezpečnosti. Chceli by sme však zvlášť zdôrazniť, že Američania, sa po chvíľke zvažovania odmietli myšlienkou na takúto návštevu čo i len zaoberať. Nech sa už vysvetľuje mandát Misie Organizácie pre zákaz chemických zbraní akokoľvek, faktom zostáva, že práve USA urobili všetko pre to, aby zabránili ceste expertov OPCW na leteckú základňu.
A ctený stály predstaviteľ K. Ward znova bije na poplach a hovorí, že sa opäť pripravuje akýsi nový chemický útok na tejto istej leteckej základni Šajrat. Táto základňa proste nedá Američanom spávať. Ja sa obraciam na všetky delegácie v tejto sále, na vedenie Technického sekretariátu: pošlime konečne expertov OPCW na túto základňu a získajme odpovede na všetky otázky. Presne toto sme navrhovali na predchádzajúcom 54. zasadnutí Výkonnej rady a spolu s Iráncami sme predkladali návrh riešenia tohto problému.
Nech delegácie pouvažujú a rozhodnú, kto v skutočnosti ničí dôkazy: Rusko, ktoré vyzýva k dôkladnej inšpekcii na leteckej základni Šajrat, alebo Američania, ktorí robia všetko pre to, aby k nej nedošlo. Ruská strana vzala na vedomie správu Misie OPCW o výsledkoch vyšetrovania chemického incidentu v Idlibe 4. apríla t. r., podľa ktorej bolo zistené použitie sarínu alebo zložením podobnej chemickej látky.
Na prvý pohľad nám udrelo do očí, že v správe sa uvádza veľa toho, čo sa Misii počas vyšetrovania nepodarilo urobiť. Experti nemali možnosť zabezpečiť postupnosť krokov pri zhromažďovaní dôkazov zo zdroja udalostí (chain of custody). A toto vyvoláva oprávnené pochybnosti. Mnohé vzorky, ktoré Misia OPCW získala, svedkovia, foto/videomateriály a iné informácie v podstate nie sú priamym dôkazom. Sú to všetko len nepriame dôkazy o udalosti, ktoré na dôvažok predložili predstavitelia opozičných síl a protisýrsky naladených nevládnych organizácií. Ak experti nenavštívili príslušný rajón, potom nemohli ohodnotiť topografiu miesta udalosti, nemohli vlastnoručne odobrať vzorky, vypočuť očitých svedkov, ktorí poskytovali prvú pomoc zraneným, stanoviť „mechanizmus šírenia toxickej látky“ (inými slovami, Misia nevie, aká munícia bola použitá).
V správe sa otvorene priznáva, že expertíza hodnovernosti údajov, poskytnutých elektronickými nosičmi, sa nerobila. Čiže nič z toho, čo v hojnom počte odovzdala Misii opozícia a nevládne organizácie, nebolo dôkladne overené, nepreverovalo sa, či to má súvis s príslušnou oblasťou a časom snímok, ani to, či sú autentické. Na základe toho sa teda nedá vylúčiť možnosť, že videomateriály sú sfalšované. Misii sa nepodarilo navštíviť liečebné zariadenia, do ktorých najprv umiestnili zranených a oboznámiť sa s ich chorobopismi.
Žiaľ, musíme konštatovať, že správa je štylizovaná tendenčne. Neinformovaný čitateľ môže nadobudnúť len jeden dojem, a to, že vinníkom chemického útoku v Chán Šajchúne je oficiálne Damask. Aký dojem vyvoláva už len ten – podľa slov nejakých údajných početných očitých svedkov a zranených – podrobne opísaný obraz udalosti, ku ktorej došlo 4. apríla t. r. v Chán Šajchúne: je vyhlásený vzdušný poplach, „hučia“ sýrske lietadlá, „praská“ a vybuchuje letecká munícia, niekto sa pokúša zachraňovať zranených, dokonca aj v medicínskych zariadeniach „susednej krajiny“.
Pokračuje sa v chybnej praxi vyšetrovania na diaľku „v krajine susediacej so Sýriou“, čo vlastne aj umožnilo expertom operatívne zareagovať na tragédiu v Chán Šajchúne prostredníctvom účasti pri autopsii mŕtvych obetí a interview, ktoré odtiaľ údajne poskytli zranení. Keď sa oboznámime so správou Misie o Chán Šajchúne, je jasná jedna vec: skutočne tam bol použitý sarín alebo zložením podobná chemická látka. Toto potvrdzuje aj analýza vzoriek, ktoré sýrske vládne kruhy získali z miesta chemického incidentu. Zostáva však otvorená hlavná otázka: kto, za akých okolností, akým spôsobom použil túto otravnú látku.
Je pre nás veľmi dôležité pochopiť, o čo tu ide, zistiť pravdu o tom, k čomu vlastne v Chán Šajchúne 4. apríla t. r. došlo a kto za týmto zločinom stojí, aby sa nič podobné v budúcnosti nemohlo zopakovať. Tu, v Európe, veľmi zreteľne cítiť dych terorizmu. Hrozba chemického terorizmu nadobúda čoraz reálnejšie črty. Od toho, či sa podarí doviesť do konca vyšetrovanie ohľadne Chán Šajchúnu a nájsť skutočných vinníkov tejto tragédie, závisí celková schopnosť Organizácie a celého svetového spoločenstva postaviť sa proti tomuto moru 21. storočia. Akou hroznou môže byť tvár chemického terorizmu dobre vieme po tragédii v tokijskom metre, kde mimochodom, tiež použili sarín. A práve preto je také nesmierne dôležité zamerať sa na zistenie pravdy a nevyhýbať sa nepríjemným otázkam, nevybrať sa ľahkou cestou a už vopred nehľadať „obetných baránkov“ za cudzie hriechy.
Kvôli tomu, aby ste lepšie pochopili ruskú pozíciu, dovoľujeme si vás požiadať o distribúciu nášho materiálu, obsahujúceho našu pozíciu k predmetnej otázke a tiež uverejniť ho ako oficiálny dokument Organizácie pre zákaz chemických zbraní a zverejniť ho na verejne prístupnej ako aj internej webovej stránke Organizácie. Prosím delegácie, aby sa s ním oboznámili,“ uviedol v závere stály zástupca Ruska pri Organizácii pre zákaz chemických zbraní Alexander Šuľgin.