Začal ďalší Majdan. Účastníci postavili stany, barikádu a poľnú kuchyňu. Novú politickú stranu založil a vedie bývalý gruzínsky prezident, guvernér Odesskej oblasti, Michail Saakašvili. Z Ukrajiny bol vyhodený, začiatkom jesene sa do nej dostal späť ilegálne, teraz tvrdí, že sa stal utečencom, a teda má pobyt na Ukrajine legalizovaný.
Asi áno, aj keď to zatiaľ žiadny ukrajinský úrad nepotvrdil. Saakašvilimu totiž narástol hrebienok. Žiada impeachment (vyšetrovanie vrcholiace ústavnou žalobou) prezidenta Petra Porošenka. Ak vraj parlament vyšetrovanie nezačne, Saakašvili začne začiatkom decembra ľudový impeachment, prezidenta bude súdiť verejnosť. „Ak poslanci neprijmú zákon o vyšetrovaní a nezačnú ho napĺňať, vrátime im to. Budeme ich stále presviedčať osobnou agitáciou a spustíme ľudové vyšetrovanie,“ burácal ku svojim stúpencom Saakašvili. Jeho vystúpenie sledovalo len pár desiatok stúpencov opozície, avšak na Majdan môže byť schopný zohnať veľa ľudí, a to demonštrantov aj násilníkov.
Ceny narástli
Ukrajinský denník Vesti sa zaujímal o ceny. Podľa povestí šírených v Kyjeve sa od začiatku Saakašviliho „akcie“ zvýšili. Sami účastníci demonštrácií to listu potvrdili. Za účasť na protestnej akcii sa platí 100 hrivien (asi 81 korún), čo je dvakrát toľko, než pri prvom Majdane, kedy bol zvrhnutý Viktor Janukovyč. Pokiaľ má demonštrant vlajku, dostane 140 hrivien. Ale to vraj nie je dostatočná odmena, z ťažkej vlajky bolia ruky a nemožno ich ani na chvíľu spustiť, to by organizátor nezaplatil. Takže vlajkonosičov sa hlási málo. „Jednoduchí“ demonštranti majú za úlohu len kričať. Naučia sa pár hesiel a potom ich opakujú dokola. Hlavne musia robiť hluk. Čím väčší, tým lepšie.
Úplne inú kategóriu tvoria príslušníci dobrovoľníckych práporov, ktorí sa zúčastnili bojov. Tí sa najímajú na násilné demonštrácie a stoja 50 dolárov za hodinu. Najímateľom zatiaľ stačí, keď „dobrovoľníci“ hodia pár kameňov, alebo niekoho vopred označeného počastujú niekoľkými ranami a zmiznú. Veď sú zaplatení len za jednu za hodinu.
Vznikajú agentúry
V Kyjeve je možné si demonštráciu objednať „na kľúč“. Vznikajú kvôli tomu špecializované agentúry. Jednu takú redaktori denníka Vesti navštívili. „Máme teraz novú službu,“ bolo im povedané. „Skutočný batalión. Ale je to drahé, každý bojovník stojí 50 dolárov za hodinu. Ale môžeme vám batalión namiešať. Povedzte, koľko peňazí ste schopní dať, a my vám zmiešaných demonštrantov, aj veteránov pošleme.“
Veteránske odbory
Tiež veteráni dobrovoľníckych práporov nezaháľajú, založili asociáciu, akési odbory, ktoré strážia, aby boli riadne spísané zmluvy a vyplatené peniaze. A nielen peniaze, „dobrovoľníci“ mávajú aj ďalšie výhody.
Jeden z nich povedal listu, že organizátori musia poskytnúť aj obed, prípadne večeru, tiež kalíšok vodky (známych 50 gramov) a v prípade roztrhnutia uniformy sú povinní zaobstarať novú.
Takže všetko záleží na tom, koľko má Saakašvili peňazí. Ak dosť, zvolá vraj pred parlament aj pol Kyjeva a môže začať „revolúciu“.