Šojgova Kurilsko-kamčatská línia
Od roku 2015 sa na Ďalekom východe vytvára systém pobrežnej obrany, ktorý je nevyhnutný pre kontrolu prielivov v oblasti Kurilských ostrovov a Beringovho prielivu, ochranu oblasti pôsobenia vojnových lodí a zvýšenie bojových schopností námorných strategických síl ruskej Tichomorskej flotily.
Bezpečnosť pobrežia a početných prielivov zaisťujú vojnové lode a moderné raketové systémy – obranné zbrane, ktoré možno uplatniť ako proti lietadlovým lodiam (ktoré sa môžu priblížiť s cieľom bojového nasadenia palubného letectva), tak i proti námornej pechote.
Posilnenie hraníc na ruskom Ďalekom východe je vynútené opatrenie. Doteraz ruskí tichomorskí susedia – hlavne USA – uskutočňovali vojenské “zadržiavanie” Ruska. Japonsko si zas naďalej robí nároky na štyri ruské ostrovy južných Kuril – Iturup, Kunašir, Šikotan a Habomajské ostrovy (pri neuzavretej mierovej dohode medzi oboma krajinami).
Postoj Tokia budí otázky dokonca aj v japonských médiách.
V novembri boli systémy Bastion rozmiestnené v južnej časti Kurilských ostrovov. Tento vojenský signál bol určený Tokiu. Pravdepodobne nové raketové systémy Bastion na Kamčatke sú ešte raz zdôraznenou demonštráciou nedotknuteľnosti ruských hraníc a spoľahlivosti ruskej jadrovej triády.
Pozrime sa na mapu: podobné systémy sú na Kamčatke rozmiestnené vo vzdialenosti približne tisíc kilometrov na severovýchod. Možno preto predpokladať, že sú tam tiež rozmiestnené systémy protivzdušnej a protiraketovej obrany S-400.
Nové schopnosti raketových zbraní umožňujú zabezpečiť osobitne chránené oblasti v Ochotskom mori, čo vytvára veľmi prívetivé podmienky pre námorné hliadkovanie strategických raketonosných ponoriek vo vzdialenosti 4 tisíc míľ od San Francisca alebo pozícií amerických raketových síl (440 medzikontinentálnych balistických rakiet Minuteman III) v štátoch Wyoming, Montana a Severnej Dakota.
Kurilské ostrovy a Kamčatka tak predstavujú nepreraziteľný štít pre akéhokoľvek nepriateľa, ktorý chráni ruský strategický potenciál odvetného úderu.
Projekcia bezpečnosti
Mobilný raketový systém Bastion s unifikovanou nadzvukovou samonavádzacou protilodnou raketou Jachont je určený pre boj s loďami rôznych tried a typov za podmienok intenzívnej paľby a rádioelektronického boja.
Systém je možné používať ako vo dne, tak aj v noci, za akéhokoľvek počasia a má úplne autonómnu navádzaciu sústavu. Systém dokonca nepotrebuje zabezpečiť presné súradnice cieľa. Nadzvukové (počas celej dráhy letu) rakety Jachont majú krátku dobu letu a veľký dolet navádzacej hlavice.
Hlavnou výhodou tejto rakety je palubná “inteligencia”, ktorá je obzvlášť dôležitá počas salvy. Po výstrele program samostatne určuje a klasifikuje ciele podľa ich významu, volí taktiku útoku a plánuje jeho vykonanie. Pritom sa počíta s možnosťou, že nepriateľ bude používať prostriedky elektronického boja a protivzdušnú obranu. Po zničení hlavného cieľa budú ostatné strely z raketovej salvy presmerované na ďalšie lode (dve rakety tak nikdy nezasiahnu rovnaký cieľ). V elektronickej pamäti rakiet sú obsiahnuté údaje o všetkých moderných vojnových lodiach potenciálneho nepriateľa, čo umožňuje úplne autonómne určiť typ lodnej skupiny (konvoj, lietadlová loď alebo výsadkárska skupina) a útočiť na prioritné ciele.
Ku streľbe je mobilný systém Bastion pripravený v priebehu piatich minút a je schopný zasiahnuť ciele vo vzdialenosti do 300 kilometrov (iné údaje uvádzajú 500 km).
Každý systém Bastion má k dispozícii 24 až 36 protilodných striel s plochou dráhou letu. Každý oddiel má osem odpaľovacích zariadení, ktoré sú rozmiestnené na vozidlách so zvýšenou priechodnosťou MZKT-7930 (každý oddiel tak má 16 rakiet neustále pripravených k štartu).
Pred časom nové pobrežné systémy dostala Severná a Čiernomorská flotily. Bastion bol takisto rozmiestnený v Sýrii.
Ruské územie má obrovskú rozlohu, ktorá dvojnásobne presahuje Spojené štáty. Rusko zdieľa morskú hranicu s 12 štátmi. Celková dĺžka morských hraníc Ruska presahuje 39 tisíc kilometrov. Rozloha ruského Ďalekého východu prevyšuje šesť miliónov štvorcových kilometrov – asi 35% územia Ruska.
Veľkému územiu je nutné udeliť zvláštny význam.
Ruské ministerstvo obrany má v pláne do roku 2021 štvornásobne zvýšiť útočný potenciál vysoko presných zbraní. Rozpočet nového modernizačného programu ruskej armády na obdobie 2018-2025 dosahuje 30 triliónov rubľov.
Ruská jadrová triáda a vyspelé vesmírne technológie umožňujú zabezpečovať mier na planéte mnoho tisíc kilometrov za hranicami Ruska. V USA tomu hovoria “projekcia moci”, ale pre Rusko je oveľa aktuálnejší termín “projekcia bezpečnosti.”
Alexandr Chrolenko