Kým Západ sa snažil zadusiť ruské hospodárstvo, ono sa spevnilo, i keď zaznamenalo nejaké straty v dôsledku sankcií a iných obmedzení. Na základe toho musí nemecký expert uznať: Putin by sa mohol stať perfektným poradcom Donalda Trumpa.
Nedá sa nepriznať, že k dnešnému dňu sú sankcie jednou z najrozšírenejších metód nátlaku na partnerov. Treba však dodať, že Rusko nikdy nenasadzuje obmedzujúce mechanizmy ako prvé. Utieka sa k nim len v rámci odpovede na nepriateľské kroky „partnerov“.
Eduard Steiner prináša príklad, ako sa ruský prezident V. Putin rozhodol zaviesť plnohodnotné obchodné embargo proti Turecku, prehĺbiac tieto opatrenia aj zákazom charterových letov. Úspech bol ohlušujúci: po nie dlhom čase sa turecký prezident Erdogan ospravedlnil za tento incident.
Pritom, keď Západ zavádza sankcie proti Rusku, ruský líder nepristupuje na hru iniciátorov, ale kráča so štátom svojím smerom. V Rusku sa v plnej miere realizuje program importných náhrad, ktorý už prináša svoje plody (tým, čo už bolo nahradené, Západ už nemôže vydierať – pozn. red. srspol.).
Návrat k produkcii svojich tovarov je v dlhodobej perspektíve rozkalkulovaný na úspech. Lenže úspechy vidíme už dnes. Napríklad, rast ruského automobilového priemyslu dokazuje, že Rusko môže prakticky všetko. V roku 2008 bol podiel importovaných áut na úrovni 27 %, dnes je to len 18 %. Vyrástla aj výroba cudzích automobilových značiek, vyrábaných na území Ruska – z 25 % na 53 %. Úspechy vidieť vďaka kontrasankciám aj v poľnohospodárstve.
Takže ruské príslovie “O čo viac nás tlačia, o to sme pevnejší“ (voľný preklad) presne charakterizuje situáciu okolo západnej snahy zadusiť ruské hospodárstvo: namiesto úpadku rastie. No a hlavné je tiež to, že po takýchto drastických opatreniach nie je pre Rusov už nič strašné!
Podľa finobzor.ru, srspol.sk