Aleppe, Palmýra 30. januára 2017 (HSP/warfiles/Foto:TASR/AP)
Ruský portál warfiles pripravil súhrnný materiál o momentálnom stave konfliktu v Sýrii, so zreteľom na posledné udalosti po víťazstve v Aleppe a bojoch v Palmýre, Deir-ez-Zor, Vádi Barada a pri Damasku. Materiál ruskí analytici pripravili so zreteľom na momentálne zloženie bojujúcich strán a ich perspektívy a šance na úspech v roku 2017. Všetky strany konfliktu sa pripravujú na nové kolo zápasu o víťazstvo v Sýrii, takže rok 2017 môže byť pre konflikt v Sýrii kľúčovým
ISIS
Najhoršou skupinou v Sýrii je ISIS. Početný stav teroristov sa pohybuje minimálne okolo 60 000 teroristov. Do radov teroristov ISIS vstupujú mladí muži a v ich radoch bojuje aj množstvo fanatikov zo zahraničia. Teroristi z ISIS majú k dispozícii pomerne skúsené sily, ktoré cvičili skúsení inštruktori. ISIS mnohí považujú za zástupnú armádu USA a jej finančné krytie zabezpečovali a pravdepodobne aj zabezpečujú monarchie Perzského Zálivu. S ISIS spolupracovali aj Turci, ktorí kupovali od ISIS ropu. Situácia sa zmenila po vstupe Ruska do konfliktu v Sýrii, kedy ruské letectvo zlomilo ropný biznis teroristov.
ISIS dokázal bojovať naraz na viacerých frontoch – proti sýrskej i irackej armáde. Oddiely ISIS sú vysoko mobilné, motivované, majú tvrdú disciplínu a skvele zvládnutú taktiku partizánskej vojny. Nemajú ťažkú výzbroj a ani letectvo, operujú v menších skupinách a k dispozícii majú dostatok protitankových i protilietadlových zbraní, ktoré predstavujú nebezpečenstvo pre frontové bitevníky, vrtuľníky i tanky. Teroristi z ISIS sa aktivizujú v oblasti Palmýry, Rakky, Deir-ez Zor a Aleppa – tu však utrpeli ťažké straty.
Tu si môžete pozrieť video k článku:
Protiasadovská opozícia
V roku 2016 skupiny protiasadovskej opozície, ktoré boli prepojené s Tureckom, Západom i USA utrpeli viacero ťažkých porážok. Najhoršia bola porážka pri Aleppe a v okolí Damasku. Turecko zmenou orientácie a zblížením sa s Ruskom a Iránom skľudnilo proturecké skupiny a sústreďuje sa na oblasti, ktoré Turkov zaujímajú – odpor voči Kurdom a aktivity na sýrsko-tureckej hranici. Prozápadné a proamerické skupiny, ako aj skupiny podporované Saudskou Arábiou a monarchiami Perzského zálivu utrpeli tvrdé straty, väčšina členov “umiernenej opozície” po porážke v Aleppe si momentálne líže rany v Idlibe, kde sa členovia jednotlivých zoskupení dostávajú do vzájomných konfliktov. Podľa informácií ruských, iránskych, tureckých a sýrskych tajných služieb sa v Idlibe nachádza jadro približne 30 000 bojovníkov. Ich vojenská sila je zlomená a rok 2017 bude pravdepodobne znamenať ich koniec. Turecko obnovilo nábor teroristov z Idlibu a umožňuje im vstúpiť do protureckých jednotiek, hlavným cieľom Turkov je spomenutý boj proti Kurdom, ktorých podporujú USA a boj proti ISIS v okolí Al-Bab.
Tu si môžete pozrieť video protiasadovskej Sýrskej slobodnej armády :
Kurdi
Ešte v roku 2015 boli pozície Kurdov značne neradostné. Vstup Ruska do konfliktu v Sýrii a krátke nepriateľske intermezzo po zostrelení ruského SU-24 prinieslo so sebou zvýšenie pomoci Ruska Kurdom. Pripojili sa aj USA, ktoré nechceli, aby sa Kurdi dostali pod ruský vplyv. Momentálne existujú dve kurdské frakcie, proamerická a proruská. Kurdi majú v zbrani približne 40 000 bojovníkov. Kurdi spolupracujú vlažne aj s Asadom a vládnymi silami, determinovaní sú ale svojími kontaktami s USA. Po zvolení Trumpa sa začína meniť aj štatút a priority Kurdov. Dohody Rusov a Turkov znížili Kurdom manévrovacie možnosti a Kurdi sú nespokojní aj so skutočnosťou, že sú v “pozícii opíc, ktoré vyťahujú za USA horúce gaštany z ohňa”. Momentálne sú proamerickí Kurdi v obkľúčení ISIS a prežívajú len vďaka americkej pomoci. Proruskí Kurdi majú o niečo lepšiu pozíciu, správajú sa disciplinovane, aj keď s nie práve najväčšou radosťou sledujú ruské zbližovanie s Tureckom. Kurdi sa spoliehajú aj na pomoc Iránu.
Tu si môžete pozrieť video Kurdských Pešmergov:
Vládne sily
Od roku 2011 utrpeli sýrske vládne jednotky ohromné straty. Do roku 2015 bojovali osamotené voči umiernenej opozícii, podporovanej USA, Západom, Izraelom, Tureckom, Saudskou Arábiou, Quatarom i ISIS. Protiasadovská opozícia nemala problémy so zbraňami, americké letectvo bombardovalo sýrske pozície. Množstvo dôstojníkov i mužstva padla v bojoch, veľká časť prešla na stranu teroristov. Vládne jednotky boli v roku 2015 už vyčerpané, rovnako ako zásoby a katastrofálna situácia bola s výzbrojou – letectvom, ťažkými zbraňami i muníciou. Ak by v roku 2015 nezasiahli Rusi, Bašár Asad by už padol, prípadne by sa bránil v poslednej bašte – v Latakii. Bašára Asada by pravdepodobne očakával osud Saddáma Hussaina alebo Kaddáfiho.
Tradične vysokú bojovú úroveň si udržiavali len príslušníci Republikánskej Gardy, Tigrie Sily, Sokoli Pustiny a časť výsadkárov. Sýrske vládne jednotky už nebojovali na úrovni divízii a plukov, ale na úrovni práporov a rôt. Množstvo vojakov bránilo svoje domovy a v bojoch im pomáhali narýchlo vybudované oddiely domobrany, ktoré však s najväčšími ťažkosťami odolávali svojím nepriateľom, vyzbrojovaným nepriateľom Asada v čele s USA.
Vstup Ruska do vojny pomohol sýrskej armáde skonsolidovať svoje sily, sýrska armáda ocenila aj pomoc šiítskeho Hizballáhu, Palestíncov, iránskych dobrovoľníkov i pomoc irackých a afgánskych šiítov, ktorí sa zapojili do sýrskej občianskej vojny na strne vládnych vojsk.
Rok 2016 sa niesol v znamení cenných víťazstiev sýrskych vládnych jednotiek. Dodávky výzbroje, munície, zvýšenie stavov mužstva umožnili sýrskej armáde získať iniciatívu. Sýrska armáda však stále nedokáže bojovať naraz na viacerých frontoch a musí bojovať postupne. Jej vojaci sú však skúsení, stúplo im sebavedomie a demoralizujú svojích súperov. Teroristi sa obávajú najmä Tigrov a Sokolov, zlepšila sa úroveň sýrskeho letectva. Sýrski tankisti získali k dispozícii ruské tanky T-92, T-72 a ruskí inštruktori pripravili skupinu sýrskych pilotov, ktoré útočia najmä na SU-24 a Su-25.
Napriek všetkým úspechom však vládne sily utrpeli na sklonku roku 2016 niekoľko ťažkých úderov – najmä v Palmýre a v Deir-ez-Zor.
Tu si môžete pozrieť video sýrskej armády:
Cudzie sily
Dnes v Sýrii vynikajúco bojujú členovia libanonského Hizballáhu, ktorí sú špecialistami na boj v meste, boj bez leteckého krytia. Hizballáh má pomerne modernú výzbroj a výstroj, vysokomotivovaných členov, ktorí nenávidia Izrael a USA. V Sýrii nasadil Hizballáh približne 8 000 bojovníkov, ktorí nemilosrdne likvidujú teroristov z ISIS i členov umiernenej opozície a protiasadovských síl.
Asadovi pomáhajú aj dobrovoľníci z radov iránskych revolučných gárd. Iránci do bojov zapojili približne 10 000 mužov a iránske jednotky sú takisto obávaným súperom. Iránci sa snažia posilniť svoj vplyv v oblasti Libanonu, priľahlej oblasti Sýrie a v hľadáčiku majú svojho hlavného nepriateľa – Izrael.
Ruské sily od septembra roku 2015 nasadili do bojov zmiešaný expedičný zbor. Ruské letectvo útočí po celej frontovej línii, Rusi zapojili do bojov aj rakety a jednotky špeciálneho určenia. Rusko poskytlo výzbroj, muníciu, humanitárny materiál pre bojové jednotky a takisto poskytlo humanitárnu pomoc aj civilnému obyvateľstvo.
Video Hizballáh v Sýrii:
Vývoj v roku 2017
Predpokladá sa, že rok 2017 sa bude niesť v znamení podobných úspechov sýrskych vládnych síl ako rok 2016. Protiasadovské sily sú demoralizované a utrpeli ťažké straty. Situácia však nie je ružová, Sýria v občianskej vojne vyčerpala svoje zdroje, milióny obyvateľov opustilo krajinu. Mobilizácia nových regrútov je prakticky nemožná, sýrskej armáde chýbajú vojaci.
Problémy sú aj so sýrskym dôstojníckym zborom, ktorý vojna preriedila. Štábni odborníci sýrskej armády nedosahujú potrebnú úroveň, väčšinu víťazných operácii plánovali ruskí odborníci. V roku 2017 by však mal do plánovania bojových operácii vstúpiť nový generálny štáb, pripravený ruskými odborníkmi.
Výhodou pre Asada je to, že jeho súperi sú na tom podstatne horšie ako sýrska armáda. ISIS i opozícia utrpeli ťažké straty, Asadove jednotky však budú musieť prejsť reorganizáciou. Rastie význam Iráncov, Hizballáhu a Palestínčanov, ktorí sa stávajú čoraz dôležitejšími spojencami Asadovho režimu.
Video iránske gardy: