Bratislava 10. septembra (TASR) – Stretnutie predstaviteľov poľnohospodárskych komôr krajín Vyšehradskej štvorky (V4), ktoré sa koná od 9. do 11. septembra 2013 v maďarskom Szekszárde potvrdilo, že vo všetkých krajinách V4 sú tohtoročné úrody obilia vyššie ako vlani. Informoval o tom tlačový hovorca Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK) Stanislav Nemec.
"Keďže vlaňajšok bol najmä v ČR, Maďarsku a SR poznamenaný extrémne suchým počasím, medziročné porovnania nie sú celkom objektívne. Okrem toho horšie dopadne úroda jesenných plodín, na čo bude mať vplyv horúce a suché počasie v júli a čiastočne aj v auguste," spresnil ďalej hovorca SPPK.
"Takisto u nás je produkcia letných komodít vyššia ako vlani, ale v skutočnosti osciluje okolo päťročného priemeru, prípadne ho len mierne prevyšuje," povedal predseda SPPK Milan Semančík.
Pokles cien je podľa neho však taký veľký, že viacerí poľnohospodári utŕžia za predaj obilia alebo repky menej prostriedkov ako pred rokom, keď dosiahli nižšie úrody. "Špecifikom tohto roka sú tiež veľké produkčné rozdiely medzi regiónmi aj jednotlivými podnikmi. Zatiaľ čo niekde sa pohybujú na hranici rekordov, inde hovoria o historicky najnižších úrodách."
"Namiesto pôvodne očakávaných 8 miliónov ton zrnovej kukurice jej poľnohospodári u nás zozbierajú len 6 miliónov ton," uviedol Miklós Kis z Maďarskej agrárnej komory (MAK). Napriek tomu však podľa neho ceny nekopírujú túto skutočnosť a sú medziročne o viac ako 20 % nižšie, pričom momentálne dosahujú 150 eur za tonu. Zhoršilo sa aj speňažovanie ostatných rastlinných komodít na maďarskom trhu, najmä slnečnice a pšenice.
Ako informoval Robert Nowak z Národnej rady poľnohospodárskych komôr Poľska, v Poľsku väčšie problémy s plnením zmlúv nenastali. Podľa tamojšieho štatistického úradu produkcia letných plodín medziročne vzrástla o 13 %, ale ich ceny v lete klesli o 30 až 50 %. Momentálne sa však už odrazili od dna a zaznamenali približne 5-% zvýšenie. V sektore živočíšnej výroby došlo k poklesu nákupných cien ošípaných, zatiaľ čo v prípade hovädzieho mäsa zostali stabilné. Pod hrozbou prekročenia produkčných kvót surového kravského mlieka poľskí poľnohospodári obmedzili jeho produkciu, čo prispelo k udržaniu relatívne vyššej nákupnej ceny.
Za priemerný označil tento pestovateľský rok zástupca Agrárnej komory (AK) ČR Jiří Felčárek. Nákupné ceny za riekou Moravou sa podľa neho v porovnaní s vlaňajškom znížili približne o štvrtinu. Aj preto AK ČR odporučila svojim členom, aby komodity momentálne nepredávali a čakali na vyššie ceny. Českí poľnohospodári zvýšili využívanie termínovaných obchodov, a to aj napriek tomu, že rozhodcovský súd ich vlani do určite miery spochybnil, keď obchod by sa podľa neho nemal uzatvárať na výrobok, ktorý ešte neexistuje. Na druhej strane práve termínované obchody predstavujú jednu z možností na zmierňovanie dôsledkov veľkých cenových výkyvov, ku ktorým dochádza na agrárnom trhu.