Abádího vyhlásenie prišlo podľa agentúry AP len niekoľko hodín po tom, ako americký minister obrany Ash Carter v Kongrese povedal, že v rámci vystupňovania boja proti Islamskému štátu bude do Iraku vyslaná nová jednotka zložená z príslušníkov amerických špeciálnych síl.
“Iracká vláda prízvukuje, že akákoľvek vojenská operácia alebo nasadenie cudzích síl – špeciálnych alebo nie – kdekoľvek v Iraku sa nemôže uskutočniť bez jeho súhlasu, spolupráce a plného rešpektovania irackej suverenity,” uviedol vo vyhlásení Abádí, ktorého v noci nadnes citovala agentúra Reuters.
Iracká armáda potrebuje od medzinárodného spoločenstva výcvik, zbrane a poradenstvo, ale nie to, aby “na irackej pôde bojovali cudzie jednotky”, uviedol Abádí, pričom dodal, že takýto krok by si vyžadoval súhlas jeho vlády a absolútnu koordináciu.
Rozmiestnenie amerických špeciálnych síl na území Iraku odmietli aj tamojšie vplyvné šiitské ozbrojené skupiny, pričom vyhlásili, že v prípade takéhoto scenára sú odhodlané proti nim bojovať.
“Budeme prenasledovať a brániť sa voči akýmkoľvek americkým silám vyslaným do Iraku. Tieto jednotky sa pre nás stanú prvoradým cieľom. Bojovali sme proti nim už predtým a sme pripravení svoj boj obnoviť,” uviedol hovorca irackej polovojenskej organizácie Kataib Hizballáh. Podobné vyjadrenie učinil aj hovorca Iránom podporovanej Badrovej organizácie.
Zámer Spojených štátov vyslať vojakov špeciálnych síl do Iraku na pomoc irackým a kurdským silám v boji proti militantom oznámil v utorok americký minister obrany Ashton Carter s tým, že USA tiež zvážia vyslanie ďalších špecialistov aj do Sýrie. Expedičné sily v Iraku majú byť rozmiestnené tak, aby mohli uskutočňovať aj jednostranné operácie v Sýrii.
Carter zároveň vyzval ďalšie štáty sveta, aby posilnili boj proti extrémistom a poukázal na nedávne kroky Francúzska, Británie, Talianska a Nemecka, ktoré majú zvýšiť ich zapojenie.