Moskva/Washington 11. apríla 2017 (HSP/ rusvesna/Foto:TASR/AP-Evan-Vucci)
Podľa informácií v článku Alexandra Chrolenka minister zahraničných vecí Veľkej Británie Boris Johnson v pondelok informoval, že Washington sa chystá znova zaútočiť v Sýrii. Nemecký minister zahraničných vecí Sigmar Gabriel naopak vyzval USA zastaviť ďalšie vojenské operácie v Sýrii.
V nedeľu štátny sekretár USA Rex Tillerson informoval, že USA neočakávajú odvetné reakcie Ruska na americký úder, pretože ruské objekty neboli cieľom amerického útoku. Napriek tomu sa po útoku zastavila rusko-americká komunikácia v Sýrii a v oblasti Stredozemného mora sa aktivizovala raketová fregata Admiral Grigorovič.
Američania v súčasnosti do oblasti Kórejského polostrova nasadili novú údernú skupinu lodí v čele s torpédoborcom Carl Winson, mnohí preto očakávajú ďalšiu demonštráciu americkej sily. Americké torpédoborce, ktoré podnikli útok Tomahawkami na Sýriu sú momentálne vystrieľané na spiatočnej ceste k americkému vojenskému prístavu v Neapoli. Rusko aktivizovalo svoju flotilu v Kaspickom mori, ktorá v minulosti podnikla útok na teroristov v Sýrii raketami Kaliber.
Ukazuje sa, že USA sa rozhodli viesť otvorenú silovú zahraničnú politiku a chápu to v Európe i Ázii. Všetci vedia, že Američania majú približne 5 000 Tomahawkov a priam sa trasú, aby ich mohli použiť a zbaviť sa komplexov menejcennosti, ktoré sa ich začínajú zmocňovať. Na druhej strane, rakety Tomahawk sú zbraňou, u ktorej nikto nepredpokladal, že ostane večne nevyužitá v skladoch a arzenáloch.
Záujem o sebazničujúcu III. svetovú vojnu nemá nikto, takže je viac ako zrejmé, že americké rakety budú lietať veľmi opatrne a nie veľmi často. Americké operácie v Iraku, Juhoslávii a Afganistane ukázali, že americký limit sa na kompaktné územie pohybuje v počte od 300 do 700 rakiet. Američania milujú bojové a televízne show a kovbojské výstrelky, Donald Trump sa rozhodol že ich americkej verejnosti predloží v hojnom množstve.
V najbližších dňoch sa pravdepodobne Donald Trump nebude sústreďovať na Sýriu, upevňovať otrasenú autoritu USA môže aj v Ázíjsko-tichooceánskej oblasti, kde sa USA snaží Číňanom ukázať, že USA sú stále silnou krajinou, ktorá kontroluje situáciu. Tým, že rastú jaderné ambície Severokórejskej republiky, možno sa Trump rozhodne zasiahnuť aj v tejto oblasti. Ak k takémuto scenáru príde, Američania nevypustia pravdepodobne viac ako 100 Tomahawkov, pretože vyšší počet rakiet by mohol pôsobiť kontraproduktívne na Čínu.
Rusko však chápe, že momentálny americký ošiaľ a kovbojský záchvat činorodosti neumožňuje konštruktívnu komunikáciu s USA, tie budú ochotné znova konštruktívne komunikovať, až keď sa upokoja a hysterický amok ich prejde. Či dostanú Američania po prstoch, ukážu najbližšie týždne.
Publicista Izrael Shamir tvrdí, že tým, že Američania bombardovali Sýriu, môžu začať bombardovať aj Rusko, ak nedostanú po rukách. Ak však Rusi budú reagovať zdržanlivo, Američania sa opätovne posunú a zatlačia na Rusko. Podľa jeho slov by mali Rusi reagovať tvrdo, rýchlo a rozhodne.
Američania nikdy nemali radi šach, ich naturelu skôr vyhovuje poker a bejzbal. Svojho času sa USA riadili slovami bývalého amerického prezidenta Teodora Roosvelta. “Hovor ticho, no drž v rukách silnú palicu a ďaleko sa dostaneš”. Momentálne však Američania v žiadnom prípade nehovoria ticho a nepríčetne mávajú svojou palicou, čo však naznačuje, že majú obavy.
Vyslankyňa USA pri OSN Nikky Haleyová potvrdila, že Donald Trump zvažuje s členmi svojej administratívy nové možnosti zavedenia sankcií proti Rusku a Iránu kvôli podpore Sýrie. Prezident Donald Trump podľa posledných skutkov mení svoje postoje, ktoré prezentoval pred americkými voľbami. Mnohí analytici naznačujú, že momentálne Trumpove kroky môžu smerovať k tomu, aby vyrazil zbraň z rúk protitrumpovskej opozície, ktorá ho obviňuje zo spolupráce s Ruskom, takže ukazuje svoju rozhodnosť, druhou možnosťou je, že už naozaj vo vnútropolitickom zápase s opozíciou podľahol a mení svoju celkovú politiku.
Platí okrídlená múdrosť, že slabých vždy bijú. Admiral Grigorovič v Stredozemnom mori môže byť prvkom symetrickej odpovede Ruska, Rusko by podľa viacerých analytikov malo takisto siahnuť k silovej reakcii, pretože na Blízkom východe je trendom sila. Kto nie je silný, tým Arabi pohŕdajú. Ak Rusko neučiní žiaden krok, u teroristov sa zvýši sebadôvera, čo môže mať zničujúci efekt aj pre ruskú bezpečnosť, pričom napätie sa môže zo Strednej Ázie a Kaukazu priamo preniesť aj do Ruska. Vyhrocovanie situácie (keď Rusi siahnu k symetrickej odpovedi) sa môže ale naozaj vymknúť z rúk, takže ak Rusko začne hovoriť jazykom Kalibrov, situácia sa veľmi rýchlo môže stať vážnou.
Alexander Chrolenko